Порушення метилювання

Одним із найважливіших біохімічних і метаболічних процесів в організмі людини є метилювання. Це понад 200 ферментативних реакцій, які відбуваються у кожній клітині тіла щохвилини, та сприяють детоксикації, виробництву енергії, контролю запалення, балансуванню настрою тощо. 

Інфекція, сильний емоційний стрес, куріння, вживання алкоголю, вплив важких металів та прийом деяких ліків можуть призвести до порушення метилювання. Це підвищує ризик розвитку низки захворювань і прискорює старіння.

Як відбувається метилювання в організмі

Метан CH3 — органічна хімічна речовина, що складається з одного атома вуглецю і трьох атомів водню. Реакція метилювання відбувається, коли метильна група універсального донора метилу SAMe прикріплюється до таких субстратів як амінокислоти, нейротрансмітери, гормони, ДНК, білки, нерви або імунні клітини. Цей хімічний процес ініціюється вітаміном B9 та фолієвою кислотою. 

Цикл метилювання впливає на критичні біологічні процеси в організмі, такі як виробництво енергії, підтримка ДНК, функція імунної системи та детоксикація. Щоб він правильно розпочався, фолієва кислота з їжі або добавок повинна перетворюватися на її активну форму (5-MTHF). Коли метильна група приєднується до ланцюга ДНК, цей процес називається метилювання ДНК. На цей процес впливають чинники довкілля, він передається у спадок і пов’язані з наслідками здоров’ю.

Проблеми метилювання

Існує кілька факторів, які впливають на метилювання в організмі. Певні ключові ферменти, вітаміни, мінерали, попередники та кофактори відповідальні за активацію циклу метилювання. Дефіцит будь-якого з цих факторів може призвести до порушення метилювання. Цей процес тісно пов’язаний із психічним і фізичним здоров’ям. Він дозволяє організму виробляти важливі хімічні речовини, необхідних здорового біологічного функціонування:

 • серотонін. Метилювання амінокислот необхідне для синтезу серотоніну, бо якщо серотонін не метилюється належним чином, він стає неактивним, що призводить до депресії, а також допомагає знизити ризик деменції;
 • гомоцистеїн. Метилювання допомагає підтримувати низький рівень гомоцистеїну в крові. Підвищений гомоцистеїн може провокувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань;
 • глутатіон. Метилювання відіграє вирішальну роль у перетворенні гомоцистеїну на глутатіон — це головний антиоксидант в організмі. Він допомагає запобігти утворенню активних форм кисню та вільних радикалів, які є серйозною загрозою для органів і викликають клітинну токсичність. Гіпометилювання може перешкоджати виробленню глутатіону в організмі, що призводить до послаблення імунітету, пошкодження артерій, зниження когнітивних функцій та прискорення старіння;
 • гормони. Метилювання підтримує здоровий баланс гормонів, таких як естроген, дофамін, адреналін, норадреналін. Це знижує ризик розвитку гормонозалежних ракових захворювань;
 • коензим Q10. Необхідний для здоров’я серця та виробництва енергії у мітохондріях. Порушення метилювання може спричинити сильну та стійку втому;
 • синтез білка. Метилювання допомагає у синтезі білка за допомогою генетичної транскрипції. Це також допомагає збільшити м’язову масу та покращити фізичну форму.

Симптоми проблем із метилюванням

Коли шляхи метилювання в організмі розбалансовані, це може негативно вплинути на всі біологічні процеси. Існує багато симптомів поганого метилювання, і вони можуть значно відрізнятися від людини до людини. Деякі ознаки порушення метилювання включають:

Якщо у вас діагностований якийсь з тих діагнозів, які вказані вище, є сенс перевірити ваш цикл метилювання.

Оскільки метилювання залежить від певних поживних речовин, то їх дефіцит може спричинити недостатнє метилювання, а надлишок — надмірне метилювання.

Недостатнє метилювання може спричинити виснаження нейротрансмітерів (дофаміну, норадреналіну та серотоніну), може призводити до частого головного болю, обсесивно-компульсивного розладу, алергій, фобій та іншого.

Недостатнє метилювання спостерігається набагато частіше, ніж надмірне метилювання. Батьки з недостатнім метилюванням можуть мати більшу ймовірність народження дітей з цим же порушенням.

Надмірне метилювання може призвести до підвищення рівня нейромедіаторів дофаміну, норадреналіну та серотоніну. Це може викликати харчову та хімічну чутливість, низьку мотивацію, занепокоєння, порушення сну, депресію, нервозність, шум у вухах, низьке лібідо, сухість шкіри.

Лікування порушень метилювання: основні методи

 1. Дієта

Термічно оброблені продукти містять консерванти та шкідливі добавки, які збільшують токсичне навантаження на організм. Багато традиційно вирощених продуктів містять пестициди. Треба замінити продукти, насичені хімікатами, органічними свіжими фруктами та овочами. Багата поживними речовинами дієта, що складається з продуктів, що містять магній, цинк, ніацин, бетаїн, вітаміни B12, B6, B2, підтримує метилювання. Свіжі зелені листові овочі, такі як капуста та шпинат, броколі, волоські горіхи, спаржа, цільнозернові продукти, насіння соняшника та мигдаль, є хорошими джерелами вітаміну B.

Обмежте вживання кави, алкоголю та куріння, оскільки вони інактивують та виснажують запаси вітамінів групи B. Дефіцит вітамінів груп B може порушити цикл метилювання в організмі. Насичені жири та цукор підвищують рівень гомоцистеїну в організмі, що може спричинити погане метилювання. Обмежте споживання насичених жирів та тваринних білків, оскільки вони виснажують запаси вітамінів в організмі.

 1. Поліпшення травлення завдяки прийому нутрицевтиків

Здорова травна система потрібна для правильного функціонування циклу метилювання. Такі стани, як харчова алергія та непереносимість, захворювання травної системи та знижена кислотність шлунка можуть знизити засвоєння поживних речовин. Здоровий кишківник забезпечує правильне засвоєння поживних речовин, необхідних для оптимального функціонування процесу метилювання в організмі. Вживання пробіотичних продуктів, таких як йогурт, кефір, кімчі, чайний гриб і яблучний оцет, а також пробіотиків і пребіотиків у вигляді дієтичних добавок допомагає зберегти здоров’я бактерій у кишківнику.

 1. Детоксикація

Детоксикація є першим кроком до корекції порушень метилювання. Деякі трави, у тому числі корінь кульбаби, кінза, петрушка, м’ята і куркума, мають детоксикаційні властивості, які можуть допомогти вивести шкідливі накопичені токсини з організму. Уникнення токсинів та вжиття заходів щодо детоксикації можуть допомогти усунути перешкоди на шляху метилювання.

Лікарі нашої клініки складають індивідуальний план детоксикації, який враховуватиме токсичне навантаження у пацієнта, його раціон, фізичну активність, спадковість. Лікар порекомендує дієтичні добавки для детоксикації, корекцію способу життя та раціону. 

Щоб запобігти зворотному результату своїх зусиль щодо поліпшення метилювання, перед тим, як почати дотримуватися дієти та проводити детоксикацію, проконсультуйтеся з лікарем Клініки Святого Даміана Цілителя. Адже люди з генетичним поліморфізмом мають знижену здатність засвоювати поживні речовини. Це робить їх вразливими до порушень метилювання. Тому спочатку робиться метилювання ДНК аналіз, що визначає ці речовини. Згідно з його результатами розробляється нутрицевтична корекція генетичних особливостей метаболізму організму за допомогою нутрицевтиків до їжі.

У нашій клініці є можливість здати такі тести для діагностики метилювання: 

 • DNA Methylation genes — інноваційний лабораторний тест, розроблений з метою оцінки циклу метилювання.
 • Advanced Methylation Gene Pack — це більш розширений набір генів метилювання. Він вимірює генетичні однонуклеотидні поліморфізми, які здійснюють прямий вплив на шлях метилювання.
 • Methylation Panel — в одному профілі об’єднані біомаркери з генетичною інформацією. Деякі генетичні схильності завжди клінічно виражені, тому комплексний підхід дає ширше розуміння процесу. В цьому тесті, крім циклу метилювання, також досліджується фолатний цикл та транссульфування, що дає можливість отримати повне уявлення про стан цих взаємопов’язаних процесів, а також дозволяє виявити потреби у певних харчових нутрієнтах — амінокислотах, вітамінах та мінералах.

Інформація, отримана в результаті аналізу, дозволяє лікарю розробити персоналізований план харчування, застосування нутрицевтиків і, за потреби, призначення ліків.

Розуміння генетичних особливостей допоможе зосередити увагу на дієтологічній і нутрицевтичній підтримці для подолання порушенням метилювання.

Клініка Святого Даміана Цілителя