Аутоімунні захворювання

Аутоімунні захворювання — це група патологічних станів організму внаслідок неправильної імунної реакції, яка налічує близько 80 різноманітних нозологій. Деякі з них виникають одразу від народження, а деякі проявляються через кілька десятків років.

В нормальних умовах наш імунітет забезпечує захист від патогенних бактерій, вірусів та ракових клітин, які викликають хвороби.

Але коли в роботі імунної системи стається збій — Т-лімфоцити перестають розпізнавати «своїх» та «чужих», сприймаючи здорові клітини організму як чужорідні й утворюючи проти них аутоантитіла. Це призводить до виникнення хронічного запального процесу, поступового пошкодження і навіть руйнування тканин та органів.

Як проявляється аутоімунне захворювання?

Аутоімунним захворюванням притаманний хвилеподібний перебіг: період загострення з яскраво вираженою симптоматикою змінюється періодом ремісії з частковим або повним зникненням симптомів.

Одні аутоімунні захворювання вражають конкретний орган, інші — весь організм. Саме тому існують симптоми, які є спільними для різноманітних аутоімунних захворювань (особливо на ранніх етапах розвитку). До цих ранніх загальних симптомів належать:

  • підвищена стомлюваність і загальна слабкість;
  • проблеми зі шкірою (висипання, почервоніння, шкірний свербіж, сухість і лущення, а також випадіння волосся);
  • підвищення температури тіла, пітливість та лихоманка, що виникають періодично;
  • знижений апетит та втрата ваги;
  • порушення травлення та біль у животі;
  • набряки й біль у суглобах.

Якщо ви помітили у себе подібні симптоми, обовʼязково зверніться до лікаря за консультацією. 

 

Які існують аутоімунні захворювання?

Наша клініка займається лікуванням найбільш поширених аутоімунних захворювань та порушень роботи імунної системи — кожне з них, окрім загальних симптомів, проявляється притаманними лише йому унікальними ознаками:

  • Аутоімунний тиреоїдит або хвороба Хашимото — хронічне запалення щитоподібної залози, яке супроводжується пригніченням синтезу тиреоїдних гормонів і проявляється виникненням зоба з поступовим зменшенням залози.
  • Цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний) — вроджена патологія підшлункової залози, яка з часом пошкоджує кровоносні судини і яку нескладно розпізнати за такими симптомами як постійна спрага, нічне відчуття голоду, часте сечовипускання, зниження зору, погане загоєння ран і втрата тактильної чутливості.
  • Целіакія — непереносимість глютену (пшеничної клейковини), яка при порушенні дієти викликає запалення тонкого кишківника і диспепсичні явища (нудоту, блювання, діарею або закреп).
  • Псоріаз — хронічне ураження шкірного покриву, яке проявляється аномально швидким оновленням епідермісу і появою на шкірі запалених псоріатичних «бляшок» з сильним лущенням.
  • Псоріатичний артрит — запалення суглобів, що розвивається як ускладнення приблизно у 30% пацієнтів з псоріазом і проявляється набряками та больовими відчуттями.
  • Ревматоїдний артрит — запальне ураження дрібних та великих суглобів кінцівок, найхарактернішим симптомом якого є ранкова скутість та обмежена рухливість.
  • Анкілозуючий спондилоартрит або хвороба Бехтерєва — запалення хребта і суглобів, що призводить до формування анкілозів (патологічних зрощень кісткової тканини) та обмеження рухливості.
  • Фіброміалгія — хронічний розлад, якому притаманний поширений м’язово-скелетний біль і підвищена чутливість до натискання (виникнення «больових точок»).
  • Підвищений титр антинуклеарних антитіл (ANA) — ревматологічна зміна крові, яка сигналізує про підозру на системний красний вовчак, склеродермію, ревматоїдний артрит, а також інфекційні та ендокринні захворювання.
  • Розсіяний склероз — хронічне ураження ЦНС, яке пошкоджує мієлінову оболонку нервових клітин, уповільнює передачу нервових імпульсів і виражається онімінням тіла, проблемами з координацією та ходою.
  • Системний склероз або системна склеродермія — хронічне захворювання сполучної тканини, при якому порушується мікроциркуляція, шкіра стає щільною і набрякає, а органи зазнають фіброзних змін.

 

Які причини аутоімунних захворювань? 

Етіологія аутоімунних розладів в організмі ще остаточно не з’ясована. Але достовірно відомі провокуючі фактори внутрішнього та зовнішнього середовища:

  • пережитий сильний стрес або хронічний стресовий стан (не лише психологічний, а й фізіологічний);
  • зайва вага та ожиріння, які викликають порушення обміну речовин;
  • надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання (на сонці, в солярії);
  • куріння традиційних і електронних сигарет (у тому числі пасивне дихання сигаретним димом);
  • контакт з хімічними речовинами (розчинниками, пестицидами, гербіцидами, ртуттю).

Чи існує схильність до аутоімунних захворювань?

Окрім факторів ризику, існує схильність до розвитку аутоімунних розладів:

  1. спадкова схильність є найпотужнішим фактором розвитку аутоімунних процесів в організмі;
  2. багато разів перенесені або хронічні бактеріальні та вірусні інфекції виснажують імунну систему і підвищують ризик розвитку аутоімунних захворювань;
  3. жінки частіше за чоловіків хворіють на аутоімунні захворювання. 

Чи можна вилікувати аутоімунне захворювання?

Класична медицина запевняє, що не можна. Але мета нашої клініки — перевести аутоімунне захворювання з активної фази в постійну ремісію, яка дасть пацієнту можливість позбутися симптомів і суттєво підвищити якість життя. І це можливо завдяки мультифакторному впливу на організм:

  1. інтегративний підхід до пацієнта дозволяє знаходити першопричини аутоімунного розладу і коригувати роботу імунної системи;
  2. в лікувальному процесі ми використовуємо можливості функціональної медицини, завдяки чому усуваємо основні тригери аутоімунного захворювання і досягаємо загального оздоровлення організму;
  3. ми підбираємо дієтичні добавки, які містять всі необхідні для нормальної роботи імунітету нутрієнти в оптимальних дозах (вітамін С, вітамін D, цинк, вітаміни групи В, Омега-3, 6, 9 жирні кислоти);
  4. даємо рекомендації по раціону і режиму харчування, які повністю задовольнять індивідуальні потреби організму в поживних речовинах, допоможуть усунути запальний процес і нормалізувати кишкову мікрофлору;
  5. ми розробляємо оптимальний графік сну та фізичної активності, який виводить організм зі стресового стану та створює умови для нормальної життєдіяльності.

 

Аутоімунні захворювання стають все більш відомі, але багато людей все ще стикаються з проблемою діагностики цих хвороб та отримують неправильний діагноз. Пошук вірного діагнозу та лікаря, який спеціалізується на такому типі захворювань може зайняти роки. 

Наша клініка спеціалізується саме на персоналізованій медицині, на індивідуальному підході до кожного пацієнта, ми орієнтуємось на дослідження причини захворювання, а не просто прибираємо симптоми. 

Такий комплексний підхід до здоровʼя дозволяє швидше діагностувати проблему і перейти до терапії. 

Будь-які незвичайні для вас симптоми варті уваги, якщо ви помічаєте «тривожні дзвоники», обовʼязково записуйтесь на консультацію до лікаря. 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя