Розсіяний склероз

Хвороба Крювелье, або розсіяний склероз (РС), — це хронічне захворювання, при якому імунна система організму помилково атакує сама себе. Вона пошкоджує мембрану (мієлін), що ізолює нерви центральної нервової системи (головний, спинний мозок і зорові нерви). На розсіяний склероз страждає понад мільйон людей у всьому світі.

Хоча найдієвіші ліки від розсіяного склерозу ще не винайшли, дослідники щодня роблять багатообіцяючі відкриття, що вже успішно застосовуються в медицині. Це методи лікування розсіяного склерозу, які можуть допомоги прискорити одужання, змінити перебіг захворювання та впоратися з симптомами.

Що таке розсіяний склероз?

Це утворення рубців, відомих як бляшки, що впливають на здатність нервів передавати повідомлення мозку іншим частинам тіла.

Патогенез розсіяного склерозу

Здоровий мієлін діє, наче ізоляційне покриття електричного шнура. Він захищає нервові волокна, дозволяє їм швидко й ефективно передавати імпульси. Коли мієлін пошкоджений і нервове волокно оголене, повідомлення, які проходять по ньому, можуть сповільнюватися або блокуватися. Це викликає запалення, утворення рубців і називається демієлінізація

Розсіяний склероз: причини

До кінця не зрозуміло, чому симптоми розсіяного склерозу з’являються в одних людей, а не в інших. Однак дослідження виявили складну взаємодію між факторами генетики, середовища та способу життя:

  1. генетика. У схильності до розвитку захворювання розсіяний склероз спадковість відіграє певну роль завдяки наявності певних генів. Якщо хтось із батьків, братів і сестер мав розсіяний склероз, це підвищує розвитку цієї хвороби;
  2. інфекції. Різноманітні віруси, у тому числі вірус Епштейна-Барр — це найчастіші причини розсіяного склерозу;
  3. куріння. Вживання тютюну значно підвищує шанси на розвиток або посилює прогресування розсіяного склерозу;
  4. географічне розташування. Хвороба розсіяний склероз частіше зустрічається в районах, розташованих далі від екватора, що називається широтним градієнтом. Існує можливий зв’язок із впливом ультрафіолетового світла;
  5. вітамін D. Численні дослідження виявили, що низький рівень вітаміну D і низький вплив сонця можуть підвищити ризик розвитку розсіяного склерозу;
  6. вік. Перші ознаки розсіяного склерозу можуть виникнути в будь-якому віці, але зазвичай вони починають з’являтися у 20–40 років;
  7. стать. Жінки мають у 2–3 рази більше шансів на розвиток РС, ніж чоловіки;
  8. раса. Білі люди, особливо вихідці з Північної Європи, мають найвищий ризик розвитку розсіяного склерозу. Люди азійського, африканського чи індіанського походження мають менший ризик. Але нещодавнє дослідження показує, що кількість темношкірих людей і латиноамериканців із розсіяним склерозом може бути більшою, ніж вважалося раніше;
  9. клімат. РС набагато частіше зустрічається в країнах із помірним кліматом, таких як Канада, північ США, Нова Зеландія, південно-східна Австралія та Європа;
  10. місяць народження. Дослідження показали, як пов’язані розсіяний склероз і вагітність матері. Ймовірність розвитку розсіяного склерозу у дитини залежить від перебування мами на сонці під час вагітності — дефіцит вітаміну D у матері під час вагітності був пов’язаний із майже 2-кратним підвищенням ризику РС у нащадків. 
  11. ожиріння. Це особливо стосується жіночого, дитячого та підліткового ожиріння в осіб жіночої статі;
  12. певні аутоімунні захворювання. Перніціозна анемія, псоріаз, діабет 1 типу, захворювання щитоподібної залози можуть призвести до розвитку розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз: перші симптоми

У кожного хворого на розсіяний склероз симптоми проявляються по-різному. Це пов’язано з тим, що демієлінізація може відбуватися в різних місцях нервової системи. Ці прояви здатні змінюватися щодня та взаємодіяти один з одним. Через це у людей виникають різні ознаки розсіяного склерозу

У більшості хворих на розсіяний склероз ознаки хвороби такі:

  • порушення моторного контролю. Труднощі з ходою (нестійка хода або нездатність ходити), рівновагою або координацією, м’язові спазми або тремор, м’язова слабкість, невиразне або уповільнене мовлення, труднощі з ковтанням;
  • оніміння. Поколювання або слабкість в одній або кількох кінцівках, які часто можуть виникати на одній стороні тіла;
  • відчуття електричного удару, що виникає при певних рухах шиї, особливо при згинанні шиї вперед;
  • сенсорні проблеми. Розлади зору (такі як розмитість зору, двоїння, зміни сприйняття глибини, часткова або повна втрата зору), зміна чутливості до тепла чи холоду або дискомфорт;
  • розлади сечового міхура та кишківника. Нетримання, більш часте або рідше сечовипускання, часті позиви до сечовипускання, особливо вночі, запор або діарея;
  • статева дисфункція. Може бути безпосередньо пов’язана з ураженнями РС або бути наслідком інших симптомів;
  • когнітивні розлади. «Мозковий туман», погіршення пам’яті та концентрації, зміни швидкості обробки інформації та опанування нових навичок, порушення когнітивних функцій;
  • погіршення настрою та самопочуття. Особистісні та емоційні зміни, тривожність, депресія та проблеми зі сном (постійна сонливість або безсоння).

Якщо ви відчуваєте якісь з цих симптомів, обовʼязково зверніться до лікаря на консультацію, щоб він зміг оцінити ваш стан, провести детальну діагностику і запропонувати план лікування. 

 

 

З чим можна сплутати розсіяний склероз?

  1. Фіброміалгія має деякі подібні до розсіяного склерозу симптоми. Зокрема головний біль, біль у суглобах і м’язах, оніміння та поколювання кінцівок, проблеми з пам’яттю та втомленість. 

Як і РС, вона частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Однак фіброміалгія не спричиняє ураження головного мозку чи хребта, які можна побачити на МРТ людини з розсіяним склерозом.

  1. Розлад оптичного спектру нейромієліту (NMOSD) — це запальне захворювання, що, як і РС, вражає мієлінові оболонки зорових нервів і спинного мозку. Але на відміну від розсіяного склерозу, він зазвичай не вражає мозок на ранніх стадіях. Симптоми NMOSD можуть бути подібні до РС, але до них часто додаються неконтрольоване блювання та гикавка.
  2. Ішемічна хвороба дрібних судин виникає в ділянках мозку через затвердіння дрібних артерій. Цей стан може спричинити неправильну ходу, нетримання сечі та зниження когнітивних функцій. На МРТ зміни, спричинені ішемічною хворобою дрібних судин, можуть виглядати як плями, які можна прийняти за плями характерні для розсіяного склерозу.
  3. Спондилопатія — запалення хребців, що викликає дегенеративні зміни у спинному мозку.
  4. Васкуліт — запалення кровоносних судин, яке теж характеризується втомою, головним болем, онімінням, поколюванням, слабкістю в руках і ногах, двоїнням в очах.
    Однак інші симптоми васкуліту, такі як гарячка, біль у шлунку після їжі, набряк або затвердіння долонь і підошов не характерні для РС. Оскільки васкуліт вражає шкіру або органи тіла, його можна діагностувати шляхом дослідження зразків тканини, зібраної з цієї ділянки. Деякі типи васкуліту також можна діагностувати за допомогою рентгена або аналізу крові.
  5. Гострий дисемінований енцефаломієліт (ADEM) — це важкий запальний напад, що вражає головний і спинний мозок. Супроводжується лихоманкою, втомою, головним болем, нудотою, блюванням, втратою зору та труднощами при ходьбі. Зазвичай він виникає після вірусної чи бактеріальної інфекції у дітей.
  6. Хвороба Лайма — це бактеріальна інфекція, що передається через укус кліща. Ранні симптоми включають втому, лихоманку, головний біль, біль у м’язах і суглобах. Пізніші симптоми можуть включати оніміння та поколювання в руках і ногах, а також когнітивні проблеми, такі як короткочасна втрата пам’яті та проблеми з мовленням.
  7. Невропатія — пошкодження периферичних нервів, що з’єднують головний і спинний мозок із рештою тіла. Периферична нейропатія особливо поширена в людей із діабетом, оскільки високий рівень глюкози в крові пошкоджує нерви. Люди з нейропатією можуть теж відчувати втрату координації, м’язову слабкість або труднощі при ходьбі, рухах руками чи ногами. Однак існує кілька видів невропатії — кожна сенсорна, моторна та вегетативна зі своїм власним набором симптомів. Хоча вони можуть викликати схожі симптоми, як і розсіяний склероз, клінічна картина зазвичай відрізняється.
  8. Інсульт виникає, коли частина мозку перестає отримувати постійне постачання кров’ю, тому не отримує кисень і необхідні поживні речовини. Симптоми інсульту  розвиваються дуже стрімко і включають втрату зору, відчуття в кінцівках на одній стороні тіла, труднощі при ходьбі та з мовленням. РС зазвичай розвивається набагато повільніше.
  9. Міастенія — хронічне захворювання, яке спричиняє м’язову слабкість, що періодично виникає і зникає, але має тенденцію прогресувати з часом. Слабкість викликана дефектом у передачі нервових імпульсів м’язам. У багатьох людей першими ознаками міастенії є опущення повік і двоїння в очах. Як і розсіяний склероз, вона також може викликати труднощі з ходьбою, розмовою, жуванням і ковтанням. 

Розсіяний склероз: наслідки

Якщо своєчасно не буде застосована необхідна терапія, щоб зупинити розсіяний склероз, можуть розвинутися такі ускладнення:

  • хронічна втома;
  • проблеми із зором — втрата зору, двоїння в очах, мимовільні рухи очима, дальтонізм, біль в очах при рухах очей; 
  • м’язова ригідність, спазми, сильна слабкість чи тремор кінцівок, незграбність, порушення рівноваги та координації;
  • когнітивні розлади, такі як порушення запамʼятовування або труднощі підбору слів, уповільнення сприйняття інформації;
  • проблеми з сечовим міхуром, кишківником або статевою функцією;
  • проблеми з настроєм — депресія, тривога або перепади настрою;
  • судоми.

Як виявити розсіяний склероз?

Діагностика розсіяного склерозу досить складна, оскільки ранні симптоми можуть бути спричинені кількома іншими захворюваннями. 

Єдиного тесту, як діагностувати розсіяний склероз, не існує.

Якщо є підозра на розсіяний склероз, необхідні: 

  1. неврологічне обстеження, що передбачає тестування черепних нервів для виявлення можливих ділянок ураження РС, перевірка рефлексів, сили м’язів, відчуття та зору. У рамках цього медичного огляду лікар звертає увагу на швидкість руху і ходьбу пацієнта;
  2. офтальмологічне дослідження, на якому сітківку ока досліджують за допомогою офтальмоскопа — блідий диск зорового нерва може бути одним із симптомів пошкодження зорового нерва;
  3. аналізи крові при розсіяному склерозі потрібні для виключення інших причин симптомів;
  4. магнітно-резонансна томографія (МРТ) показує ділянки демієлінізації в головному та спинному мозку;
  5. люмбальна пункція потрібна для дослідження спинномозкової рідини. Якщо встановлено розсіяний склероз, діагностика цим методом може підтвердити результати МРТ і допомогти виключити інші захворювання. При наявності РС, частіше всього у спинномозковій рідині буде специфічна картина антитіл (олігоклональна смуга);
  6. нейрофізіологічні тести для вимірювання електричної активності мозку за імпульсами, коли вони проходять через очі, вуха або периферичні нерви. Вони допомагають виявити ураження, які можуть бути невидимі на МРТ. 

У нас в клініці є можливість провести генетичний тест DNA Risk:HLA-Related Autoimmunity від лабораторії NordicLab, який аналізує тисячі варіантів генів, які пов’язані з поширеними аутоімунними захворюваннями, в тому числі і з розсіяним склерозом. Аналіз надає лікарю ширше розуміння випадку пацієнта, який вже страждає від аутоімунних розладів, або який знаходиться у групі ризику через сімейну історію захворювання.

За допомогою цього аналізу лікар може більш ефективно підібрати терапію розсіяного склерозу, виявити аутоімунне захворювання на початковій стадії у людини з групи ризику та спланує дієву профілактику РС. 

 

 

Як лікувати розсіяний склероз

Перші симптоми розсіяного склерозу можуть проявлятися в одних людей і бути непомітними в інших чи маскуватися під інші захворювання. Тому часто хворі не розпізнають розсіяний склероз, що це важка хвороба, й довго не звертаються до лікаря. 

Незалежно від терміну та стадії захворювання, кращі результати при лікуванні розсіяного склерозу показала anti-aging медицина. 

Лікування розсіяного склерозу в Україні проводиться у нашій Клініці Святого Даміана Цілителя. Ми дотримуємось шляху функціональної медицини, та наші лікарі ставлять собі за ціль виявити причину захворювання, а не просто блокування симптомів. Під час 2-годинної консультації у лікаря є можливість детально вивчити історію пацієнта, обговорити симптоми, генетичні схильності, режим роботи, сну і харчування, дізнатись про токсичне навантаження.

Якщо діагноз розсіяний склероз підтверджується, то на консультації з лікарем хворий дізнається:

  • як жити з розсіяним склерозом;
  • що не можна робити при розсіяному склерозі;
  • які заборонені продукти при розсіяному склерозі; 
  • отримає чіткий план терапії та вичерпну інформацію по своєму стану і прогноз. 

Для пацієнта розробляється індивідуальна програма лікування розсіяного склерозу, що направлена на пригнічення симптомів і покращення якості життя. У ній важливу ролі відіграє профілактика розсіяного склерозу, яку забезпечує дієта, збагачена вітамінами, мінералами, антиоксидантами та іншими корисними речовинами, при необхідності медикаментозна терапія, масаж, зміцнювальні фізичні вправи.

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя