Цукровий діабет 1 типу

Діабет — це хронічне прогресуюче захворювання, що характеризується високим рівнем глюкози (цукру) у крові людини. Стан, при якому спостерігається  високий вміст глюкози в крові, може спричинити низку різних проблем зі здоров’ям. Велика концентрація глюкози може пошкодити кровоносні судини, нерви та органи.

Інсулін — що це за гормон?

Глюкоза — цукор є основним джерелом енергії для клітин, які утворюють м’язи та інші тканини. Вона надходить із двох основних джерел: їжі та печінки, що зберігає глюкозу у формі глікогену. Коли рівень глюкози низький (людина не їла деякий час), печінка розщеплює накопичений глікоген на глюкозу. Це підтримує рівень глюкози в бажаному діапазоні.

За контроль кількості глюкози в крові відповідає гормон інсулін, який виробляє підшлункова залоза. Він необхідний для переміщення глюкози з крові в клітини для використання її в якості енергії. 

Різниця між діабетом 2 і 1 типу

При діабеті 2 типу підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну або клітини організму не реагують на нього. Цукровий діабет 1 типу — стан, коли підшлункова залоза взагалі не виробляє інсулін (або виробляє в дуже малій кількості), щоб пропускати глюкозу в клітини. Через це цукор накопичується в крові, що може спричинити небезпечні для життя ускладнення.

3-й тип діабету, відомий як гестаційний, виникає у деяких вагітних жінок. У цьому разі симптоми цукрового діабету у жінок зазвичай зникають після пологів.

Яка причина діабету 1 типу

Близько 10% усіх випадків цього захворювання припадає на 1-й тип. Це аутоімунний стан, коли імунна система (природний захист організму від інфекцій та хвороб) помилково сприймає клітини підшлункової залози як шкідливі та атакує їх. 

Точна причина виникнення цього стану невідома. Деякі фактори, які можуть підвищити ризик діабету 1 типу:

  1. історія сім’ї. Люди, чиї батьки, або брати та сестри хворіють на цукровий діабет 1 типу, мають вищий ризик розвитку цього захворювання, ніж ті, у кого в родині цієї хвороби не було;
  2. географія. Кількість людей, які страждають від цього захворювання, зростає в міру віддалення від екватора;
  3. вік. Цукровий діабет першого типу може розвинутися в будь-якому віці. Однак найчастіше він проявляється до 40 років, особливо часто в дитинстві. Перший пік припадає на дітей у віці від 4 до 7 років. Другий — у дітей від 10 до 14 років. Підшлункова залоза поступово зменшує кількість інсуліну, який вона виробляє, поки не припинить його вироблення взагалі. Без інсуліну тіло розщеплює власний жир і м’язи, що призводить до втрати ваги та серйозного короткочасного стану, що називається діабетичний кетоацидоз. Відбувається підвищення рівня цукру у крові. Внаслідок збільшення кількості кетонів у крові, її pH схиляється в кислу сторону, що порушує кислотно-лужний баланс внутрішнього середовища організму. З’являються симптоми підвищеного рівня цукру. Також відбувається зневоднення організму;
  4. інфекції, які вражають дітей внутрішньоутробно, перинатально та в дитинстві;
  5. віруси. Є звʼязок ентеровірусу, який було виявлено у підшлунковій залозі пацієнтів з діабетом першого типу і його появою
  6. несприятливе навколишнє середовище;
  7. неоптимальний раціон, що спричиняє порушення мікробіому кишківника. Може підвищувати ризик розвитку цукрового діабету 1 типу коров’яче молоко та зернові в раціоні, а також вплив токсичних хімікатів і дефіцит вітаміну D.  

Симптоми цукрового діабету 1 типу:

Зазвичай симптоми діабету 1 типу розвиваються дуже швидко у молодих людей (протягом кількох годин або днів). У дорослих, які хворіють на цукровий діабет, симптоми, часто розвиваються довше (кілька днів або тижнів).

Симптоми високого рівня глюкози проявляються як:

  • відчуття сильної спраги;
  • сечовипускання частіше, ніж зазвичай, особливо вночі;
  • відчуття сильного голоду;
  • стомлюваність і слабкість;
  • втрата ваги та м’язової маси;
  • дратівливість і часті зміни настрою;
  • стійкі інфекції, такі як молочниця;
  • розмитий зір.

Якщо ви відчуваєте хоча б кілька з цих симптомів, то обовʼязково зверніться до лікаря. 

 

 

Ускладнення цукрового діабету 1 типу

До найтяжчих наслідків належать ураження серця, кровоносних судин, нервів, нирок:

  1. Захворювання серця і судин. Ішемічна хвороба серця з болем у грудях (стенокардія), інфаркт, інсульт, звуження артерій (атеросклероз) і високий кров’яний тиск.
  2. Пошкодження нервів (невропатія). Надмірна кількість цукру в крові може пошкодити стінки кровоносних судин (капілярів), які живлять нерви. Особливо це стосується ніг. Це може викликати поколювання, оніміння, печіння або біль. Зазвичай це починається на кінчиках пальців ніг або рук і поширюється вгору, із часом призводить до втрати тактильних, температурних і больових відчуттів уражених кінцівок.
  3. Ураження нирок (нефропатія). Оскільки через нирки щохвилини проходить 1200 мл крові, дуже важливо, щоб рівень глюкози у ній був у межах норми. Гіперглікемія (підвищена концентрація цукру у крові) провокує незворотні зміни у структурі нирок, що поступово призводить до ниркової недостатності. 
  4. Пошкодження очей, зокрема кровоносних судин сітківки (частина ока, яка сприймає світло). Це також підвищує ризик інших серйозних захворювань зору, таких як катаракта, глаукома та діабетична ретинопатія.
  5. Пошкодження стопи. Ураження нервів у стопах або погане надходження крові до стоп погіршує загоєння порізів і маленьких ран. Надалі це може спровокувати появу інфекції у рані, що призводить до серйозніших наслідків, ніж просто поріз. 
  6. Захворювання шкіри та порожнини рота. Ймовірні бактеріальні та грибкові інфекції ясен і сухість у роті.
  7. Ускладнення вагітності. Високий рівень цукру в крові може бути небезпечним як для мами, так і для дитини. Ризик ускладнень вагітності зростає, якщо діабет не контролюється належним чином. У вагітної він підвищує ризик діабетичного кетоацидозу, ретинопатії, високого кров’яного тиску.

Лікування та дієта при цукровому діабеті 1 типу

Важливо, щоб діабет був діагностований якомога раніше. Лікування спрямоване на підтримку нормального рівня глюкози в крові та можливість контролювати симптоми підвищеного рівня цукру в крові, щоб запобігти розвитку проблем зі здоров’ям у подальшому житті.

Для правильного визначення необхідної терапії при діабеті, обовʼязково зверніться до лікаря за консультацією. 

 

 

Окрім тестування доз інсуліну та постійного моніторингу стану організму, важливе здорове, різноманітне та збалансоване харчування. Необхідно особливо слідкувати, щоб у раціоні були вуглеводи, оскільки їх відсутність може призвести до різкого падіння рівня глюкози в крові. Але слід віддавати перевагу цільнозерновим продуктам, бобовим, несолодким молочним продуктам.

Для втамування спраги треба уникати солодких напоїв і пакетованих фруктових соків. Натомість рекомендується пити воду, чай та каву без цукру.

Іноді можуть знадобитися перекуси між прийомами їжі, щоб підтримувати рівень глюкози в крові. Найкорисніший вибір перекусів — це несолодкі йогурти, несолоні горіхи, насіння, овочі — замість чипсів, печива та шоколаду.

Які діагностичні аналізи вам можуть порекомендувати пройти: 

  • Визначати рівень глюкози; 
  • Тест на толерантність до глюкози; 
  • Тест на рівень гемоглобіну;
  • Ліпідограму та інші.

Памʼятайте, що лікування діабету має бути комплексним і не складається тільки з інсулінотерапії. 

Дуже важливо оптимізувати свій раціон, серйозно підійти до графіка прийому їжі та, можливо, навіть вести щоденник харчування.

Також дуже важливо ввести в щоденний план регулярні фізичні вправи, обовʼязково припиніть палити, принаймні двічі на рік спостерігайтесь у невролога, для обстеження стану ваших ніг, самостійно слідкуйте за станом своїх ніг на наявність мозолів, шишок, появу видимих кровоносних судин, важливо такі проблеми лікувати на початковому етапі. 

Слідкуйте за станом нігтів на ногах, зволожуйте шкіру ніг та нігтьову пластину, носіть тільки зручне взуття без вузького носа для запобігання запалення. 

Ваш лікар може призначити додаткову діагностику стану очей, нирок, нервової та серцево-судинної систем. Бо найчастіше ускладнення від діабету припадають на ці системи.

Піклуйтесь про своє емоційне здоровʼя, намагайтесь знизити рівень стресу, при додаткових стресових навантаженнях звертайтесь за допомогою до лікаря, щоб вам запропонували дієтичні добавки, які знизять вплив стресу на організм.    

Якщо ви виявили в себе або у близької людини перераховані ознаки цукрового діабету 1 типу, для його діагностики та призначення індивідуального лікування, зверніться до наших лікарів на консультацію. 

Наші інтегративні терапевти спеціалізуються на хронічних аутоімунних захворюваннях та допоможуть підібрати оптимальний шлях лікування, та призначать розгорнуту діагностику. 

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя