Підвищений титр антинуклеарних антитіл (ANA)

Тест ANA (антинуклеарні антитіла) — це варіант лабораторного дослідження, яке спрямоване на виявлення антинуклеарних антитіл у крові пацієнта.

Що таке антинуклеарні антитіла? ANA антитіла — це білкові молекули, що продукуються імунною системою для боротьби з чужорідними агентами, такими як віруси та бактерії. Але натомість антинуклеарні антитіла (ANA) помилково  атакують ваші власні здорові клітини. Вони називаються «антинуклеарними», тому що націлені на ядро ​​(центр) клітин.

В нормі, невелика кількість антинуклеарних антитіл у крові не є патологією. Проте якщо антинуклеарні антитіла збільшені це може бути тривожним сигналом і вказувати на можливий розвиток аутоімунного процесу. 

Аутоімунні захворювання виникають тоді, коли імунна система помилково починає атакувати власні тканини або якісь з органів, що призводить до серйозних ускладнень. Тест на антинуклеарні антитіла (ANA тест) допомагає визначити, чи є ці антитіла в організмі, і скільки їх виробляється. Аналіз ANA — важливий інструмент для діагностики аутоімунних захворювань.

Для чого використовують тест ANA

Часто тест на ANA призначають пацієнтам із симптомами, що можуть вказувати на аутоімунні захворювання. Наприклад, позитивний ANA аналіз може бути ознакою таких захворювань, як: 

Зокрема, системний червоний вовчак (СЧВ) є однією з найпоширеніших хвороб, при яких спостерігаються підвищені антитіла антинуклеарні.

Як відбувається здача тесту ANA

ANA тест, або аналіз крові на антинуклеарні антитіла зазвичай проводиться за допомогою взяття зразка крові. Підготовка до цього тесту не потребує спеціальних заходів, тому пацієнти можуть здати аналіз крові ANA без попередніх обмежень у раціоні.

Чи є якісь ризики

Аналіз на ANA зазвичай не може самостійно діагностувати конкретне захворювання, однак його результати допомагають лікарю визначити подальшу тактику діагностики. В разі позитивного результату, може бути призначені додаткові аналізи для підтвердження діагнозу.

Що означають результати тесту ANA

Якщо результат ANA аналізу крові негативний, це означає, що антинуклеарні антитіла в крові не виявлено і ризик наявності аутоімунного захворювання низький. Проте негативний результат не виключає повністю можливості розвитку аутоімунного захворювання, тому при наявності підозри на аутоімунний процес і навіть при негативному аналізі на ANA, лікар може призначити додаткові діагностичні тести. 

У випадку позитивного результату ANA тесту, це може свідчити про системний червоний вовчак (СЧВ), інші аутоімунні захворювання або навіть інші стани здоров’я, наприклад, вірусну інфекцію чи онкологічний процес.

Варто зазначити, що підвищений рівень антинуклеарних антитіл ANA не завжди вказує на хворобу. Деякі здорові люди, особливо після 65 років, можуть мати позитивний результат аналізу на ANA. Також є випадки, коли певні медикаменти можуть спричинити збільшення рівня ANA у крові. Саме тому результати аналізу на ANA не використовуються для встановлення остаточного діагнозу без урахування інших клінічних даних та результатів обстеження.

ANA профіль, що складається з панелі тестів, може допомогти лікарям отримати ширшу картину імуноопосередкованих процесів, що відбуваються в організмі. Це дозволяє більш точно оцінити стан пацієнта та провести необхідні кроки для лікування. Отже, аналіз на антинуклеарні антитіла (ANA) є важливим інструментом у діагностиці захворювань аутоімунного спектра.

Лікар може призначити аналіз крові на антинуклеарні антитіла, якщо у вас є симптоми аутоімунного розладу. Симптоми залежать від ураженої частини тіла. Вони можуть включати:

  • Високу температуру;
  • Висипання, пухирі або зміна кольору шкіри;
  • Хронічну втому;
  • Біль у суглобах, скутість та набряк;
  • Біль у м’язах;
  • Озноб;
  • Випадіння волосся;
  • Значною сухістю слизової оболонки ока/ротової порожнини.

Якщо ви спостерігаєте подібні симптоми, звертайтеся до нашої клініки, щоб лікар спланував ефективну діагностику для пошуку першопричини виникнення симптомів. У нас працюють спеціалісти функціональної медицини, які займаються лікуванням захворювань імунної системи, аутоімунних захворювань.

Цей блог створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Перед прийняттям будь-яких рішень, пов’язаних зі здоров’ям, проконсультуйтеся з лікарем.

 

Клініка Святого Даміана Цілителя