Аутоімунний тиреоїдит (хвороба Хашимото): симптоми, причини виникнення, лікування та профілактика

Хвороба Хашимото — це аутоімунне захворювання, при якому імунна система руйнує здорові клітини щитоподібної залози, помилково приймаючи їх за патогени. Внаслідок цього в щитоподібній залозі виникає запалення і вона перестає повноцінно функціонувати. В результаті синтезується менше тиреоїдних гормонів, ніж потрібно для потреб організму. Такий стан називають гіпотиреозом

Хвороба Хашимото є більш поширеною серед жінок, ніж серед чоловіків. Вона може виникнути в будь-якому віці, включаючи підлітковий і молодий вік, але найчастіше проявляється у віці від 30 до 50 років.

Патологію вперше описав японський хірург Хакар Хашимото в 1912 році. Тому захворювання називають також тиреоїдитом Хашимото, або просто хворобою Хашимото.

Зазвичай це захворювання розвивається поступово і його симптоми можуть бути пов’язані з іншими аутоімунними станами, наприклад, системним червоним вовчаком, ревматоїдним артритом, дефіцитом вітаміну B12, целіакією, діабетом 1 типу та іншими, тому хвороба Хашимото може залишатися невиявленою протягом тривалого часу. Лікування аутоімунного тиреоїдиту в основному полягає у правильній медикаментозній терапії, доповненій здоровим харчуванням.

Причини аутоімунного тиреоїдиту

Тиреоїдит Хашимото це хвороба, що виникає внаслідок порушення функціонування імунної системи, яка замість захисту організму від інфекцій та хвороб, синтезує антитіла, які атакують щитоподібну залозу.

Причини та механізм розвитку цієї аутоімунної патології до кінця не вивчені. Однак вчені схиляються до думки, що хронічний аутоімунний тиреоїдит може бути викликаний, як генетичними, гормональними чинниками, а також може виникнути після народження дитини — післяпологовий тиреоїдит.

Виділяють такі фактори, що можуть провокувати розвиток аутоімунного тиреоїдиту Хашимото:

  • Перенесені вірусні захворювання у тяжкій формі (ГРВІ, кір, краснуха, паротит та ін.).
  • Наявність хронічних осередків бактеріальної інфекції (тонзиліт, карієс, абсцеси).
  • Погана екологічна ситуація, вплив радіації.
  • Сильний психоемоційний стрес.
  • Травми та операції на щитоподібній залозі.
  • Надлишок йоду (наприклад, внаслідок прийому йодовмісних препаратів, що використовуються для лікування аритмії). 

Ці обставини є лише тригерами до розвитку тиреоїдиту у людей із генетичною схильністю до аутоімунних процесів. Можливі ускладнення за відсутності лікування та при неправильному самолікуванні.

Для тих, кого цікавить, чим небезпечна хвороба Хашимото, відповідаємо. Безпосереднє ускладнення аутоімунного тиреоїдиту — гіпотиреоз. Він у свою чергу може призводити до розвитку мікседеми — поширеного набряку тіла з порушенням функції всіх органів і систем. Якщо вчасно не виявити хворобу Хашимото, то можуть розвинутись інші аутоімунні процеси: ревматоїдний артрит, хвороба Аддісона, системний червоний вовчак та ін.

Симптоми аутоімунного тиреоїдиту

Найчастіші симптоми хвороби Хашимото, які можуть вказувати на дисфункцію щитоподібної залози:

  • Млявість, доповнена апатією та депресивним станом. 
  • Загальна слабкість, швидка втомлюваність, сонливість, якої неможливо позбутися навіть після тривалого сну.
  • Порушення пам’яті та концентрації уваги.
  • Брадикардія — зниження частоти серцевих скорочень.
  • Занадто низький або високий артеріальний тиск.
  • Прискорене серцебиття (тахікардія). 
  • Збільшена щитоподібна залоза (зоб Хашимото).
  • Підвищена чутливість до холоду.
  • Різкі зміни у вазі. 
  • Сухість шкіри, ламкість нігтів, випадіння волосся.
  • Зниження лібідо.
  • Суглобові та м’язові болі.
  • Затримка води в організмі, набряки.
  • Регулярне першіння у горлі, труднощі при ковтанні, осиплість голосу.
  • Дратівливість, різкі перепади настрою.
  • Проблеми з травленням, часті закрепи. 
  • Помітний тремор кінцівок.

 

 

У жінок симптомами аутоімунного тиреоїдиту можуть бути порушення менструального циклу, хворобливі та рясні менструації, труднощі із зачаттям. Це зумовлено тісним взаємозв’язком репродуктивної функції та функції щитоподібної залози. Так, при дисфункції щитоподібної залози у жінок порушується процес овуляції та нормальний розвиток вагітності. З цієї причини жінкам складно не лише завагітніти, а й зберегти вагітність. Гормональні збої можуть призвести до передчасних пологів та прееклампсії.

У чоловіків одним з ключових симптомів тиреоїдиту Хашимото є проблеми з потенцією. При надлишку або нестачі гормонів щитоподібної залози знижується вироблення тестостерону, який впливає на статеву функцію.

Іноді, при високій інтенсивності руйнування тканин щитоподібної залози, на початкових етапах розвитку хвороби спостерігаються такі симптоми аутоімунного тиреоїдиту: різке схуднення, підвищення температури тіла, пітливість, «вовчий» апетит. При цьому клінічна картина швидко змінюється залежно від ознак та стадії протікання хвороби.

Лікування аутоімунного тиреоїдиту

Природа виникнення хвороби Хашимото мало вивчена, тому вважається, що специфічних методів лікування та коригування патологічних змін щитоподібної залози на ранніх стадіях (не доводячи до гіпотиреозу) немає.

Для діагностування хвороби Хашимото вам можуть рекомендувати кілька разів перевірити рівень тиреотропного гормону (ТТГ), а також провести тест на антитіла, які вказують на хворобу Хашимото і УЗД щитоподібної залози

Крім цього у нас в клініці є можливість здати генетичний тест — DNA Risk. У звіті представлена інформація про специфічні гени HLA класу I, які відповідають за ризик виникнення поширених аутоімунних захворювань, в тому числі тиреоїдиту Хашимото. 

Лікування тиреоїдиту Хашимото головним чином зосереджене на регулюванні рівня гормонів, які не продукуються природним шляхом, та запобігання симптомам захворювання.

Одним з найефективніших способів лікування аутоімунного тиреоїдиту є вживання продуктів з високим вмістом селену, цинку, йоду, клітковини та омега-3 жирних кислот. 

Прекрасно себе зарекомендував селен при аутоімунному тиреоїдиті. Цей мікроелемент бере активну участь в антиокислювальних, окислювально-відновних та протизапальних процесах. Селен посилює активність CD4+/CD25 FOXP3 та Treg-лімфоцитів і пригнічує виділення цитокінів, таким чином попереджаючи апоптоз (запрограмоване знищення клітини)  фолікулярних клітин, таким чином, захищаючи від тиреоїдиту.

Також дуже важливий момент у лікуванні тиреоїдиту — Покращення стану кишкового мікробіому. Порушена кишкова флора спричиняє запалення, яке сприяє підвищенню рівня антитіл. Тому це дуже важливий етап лікування. 

Для клінічної оцінки стану шлунково-кишкового тракту у нас в клініці є можливість здати аналіз GI Effects, який дасть лікарю розуміння секреторної активності шлунку та зовнішньосекреторної функції підшлункової залози, наявність запалення в кишківнику, рівень всмоктування поживних речовин, кклад кишкової мікробіоти та інше. 

Дослідження 2009 року показало, що у деяких пацієнтів із порушенням роботи щитоподібної залози спостерігали підвищення рівня гормонів щитоподібної залози під час прийому добавок цинку. Тож вам можуть додатково ще призначити вживання таких добавок. 

Крім правильного медикаментозного лікування важлива здорова і збалансована дієта, що зменшує деякі характерні симптоми хвороби Хашимото.

Записуйтесь на консультацію до лікаря, який підбере необхідне лікування і збалансовану дієту для вашого випадку. Наші лікарі спеціалізуються в тому числі на лікуванні гормональних порушень не гормональною терапією. 

 

 

Профілактика аутоімунного тиреоїдиту

Для запобігання виникнення аутоімунного тиреоїдиту рекомендується проходити курсову вітамінотерапію та вести здоровий спосіб життя. Важливе значення має профілактика вірусних та інфекційних захворювань, зміцнення імунітету. Необхідно вчасно лікувати ангіни, гайморити та інші та інфекції. Після лікування тиреоїдиту пацієнт повинен виконувати розпорядження лікаря для профілактики рецидиву.

Дієта при аутоімунному тиреоїдиті передбачає обов’язкове вживання таких продуктів: м’ясо, риба та морепродукти, овочі (крім пасльонових: картоплі, баклажанів, томатів, болгарського перцю), фрукти, ферментовані страви, кісткові бульйони, горіхи та насіння, яйця, чорнослив. 

Не рекомендуються молоко та соя, бобові, рафіновані продукти, цукор та підсолоджувачі, консерви, продукти з високим вмістом глютену, швидкі (прості) вуглеводи.

Така дієта дійсно може оптимізувати моторику кишківника, проте через велику кількість обмежень вона здатна викликати дефіцит певних вітамінів та мінералів. Тому перш ніж вносити зміни до свого щоденного раціону, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. 

 

 

Для того, щоб отримати максимальні результати від лікування хвороби Хашимото, комплексну дієту необхідно поєднувати з дбайливим ставленням до свого тіла. Спосіб життя при аутоімунному тиреоїдиті включає регулярні фізичні навантаження, повноцінний сон та уникнення надмірного стресу.

Клініка Святого Даміана Цілителя