Синдром подразненого кишечника (СПК): лікування та діагностика

Синдром подразненого кишечника (СПК) є поширеним шлунково-кишковим розладом. Захворювання діагностується приблизно у 23% населення земної кулі. Віковий пік — 25-40 років. У жінок з емоційною нестабільністю підвищений ризик розвитку СПК.

Головною ознакою синдрому подразненого кишечника є біль у животі. Його характер може змінюватися залежно від наповнення та спорожнення товстої кишки. Також спостерігаються зміни у роботі кишечника.

Лікування синдрому подразненого кишечника спрямоване на зменшення болю в животі, нормалізацію функцій кишечника. Але найголовніша задача — знайти першопричину виникнення цього стану.  План лікування кожного пацієнта визначається індивідуально.

Що таке синдром подразненого кишечника з наукової точки зору?

Синдром подразненого кишечника — це функціональний розлад, пов’язаний з порушенням передачі сигналів між мозком та кишківником, що викликає вісцеральну гіперчутливість (зниження больового порога внутрішніх органів) та порушення моторики кишечника.

Діагностика синдрому подразненого кишківника здійснюється за критеріями ROME IV, коли всі інші патології виключені. Це діагноз, що характеризується болем у животі, принаймні один раз на тиждень протягом як мінімум трьох місяців.

Синдром подразненого кишківника зазвичай пов’язаний:

  • З дефекацією (вона покращує самопочуття).
  • Зі зміною частоти випорожнень.
  • Зі зміною зовнішнього вигляду калу.

Однак перш ніж переходити до лікування синдрому подразненого кишечнику, потрібно визначити причини його виникнення. 

Причини появи розладу кишківника

У формуванні синдрому подразненого товстого кишечника важливу роль відіграють генетична схильність та психологічні фактори.

Крім того, є зв’язок синдрому подразненої кишки з інфекційними захворюваннями кишківника, запаленням його стінок,  зміною складу кишкової мікрофлори.

Основна причина виникнення цього захворювання досі не вивчена, але існують певні теорії про рушійні механізми його етіології. До них відносяться:

  • Інфекція. Розлад кишечника може виникнути після впливу кишкової інфекції. Причому навіть після усунення інфекційного збудника. Перенесена інфекція ШКТ може спровокувати СРК через залишкове запалення та зміни в роботі імунної системи.
  • Дисбактеріоз. Порушення балансу бактерій і грибків у кишківнику може негативно впливати на травлення та психічне здоров’я. Це частково пояснюється запаленням та підвищеною проникністю кишківника, що сприяють розвитку симптомів СРК. Оскільки кишківник виробляє більшу частину серотоніну, який регулює настрій та роботу ШКТ, дисбактеріоз може призвести до зниження рівня серотоніну, що пов’язано з синдромом подразнення кишечника.
  • Порушення регуляції нервової системи. Нервова система регулює функції організму, такі як травлення та реакція на стрес. Хронічний стрес може підвищити ризик виникнення синдрому роздратованого кишечника.
  • Харчова чутливість. Несприятливі харчові реакції поширені серед пацієнтів з роздратованим кишечником. Харчова чутливість може провокувати запалення та підвищену проникність кишківника, що призводить до загострення СРК.

Симптоми синдрому подразненого кишечника

Синдром подразненого кишечника симптоми умовно можна поділити на три групи:

  • Кишкові симптоми (здуття живота, спазми, біль, слиз у калі, закреп).
  • Симптоми, які стосуються роботи інших відділів ШКТ (нудота, печія).
  • Негастроентерологічні симптоми: відчуття неповного випорожнення сечового міхура, фіброміалгія, мігрень, втома, головний біль.

Біль у животі може бути пекучим, тупим, ниючим, постійним і періодичним. Він локалізується переважно зліва і посилюється після їжі, а після дефекації, відходження газів його вираженість зменшується. У жінок біль посилюється під час менструації.

Важливою відмінністю больових відчуттів при синдромі подразненого кишечника є їхня відсутність у нічні часи. Здуття живота менш виражене в ранковий час, наростає протягом дня, посилюється після їжі.

Синдром подразненої товстої кишки супроводжується закрепом, діареєю або їхнім чергуванням. Діарея зазвичай спостерігається в ранкові години, після сніданку частота актів дефекації коливається від 2 до 4 і більше, часто діарея супроводжується почуттям неповного випорожнення. У нічний час діарея відсутня.

Кал при синдромі подразненого кишечника не містить домішки крові та гною, проте часто зустрічаються домішки слизу.

Перелічені вище СПК симптоми не можна вважати специфічними для даного захворювання, оскільки вони можуть спостерігатися при інших проблемах з кишківником.

Хворі на синдром подразненого товстого кишківника нерідко скаржаться на відчуття переповненого шлунка, біль у попереку, урологічні проблеми, порушення сну, втому, головний біль, тривожність.

 

 

Як позбутися синдрому подразненого кишечника?

Функціональна медицина при синдромі подразненої товстої кишки спрямована на виявлення симптомів та першопричини захворювання.

Діагностика синдрому подразненої кишки відбувається шляхом проведення необхідних аналізів, які допоможуть виявити причину захворювання. Лікування СПК включає дієтичні зміни (збільшення споживання нерозчинних волокон), прийом нутрицевтиків,  дія яких спрямована на покращення роботи кишківника та зменшення запалення.

Як відбувається діагностика подразненого кишечника в Клініці Святого Даміана Цілителя?

Протокол лікування синдрому подразненого кишечника в Клініці Святого Даміана Цілителя включає комплекс діагностичних заходів. Лікар може запропонувати пройти такі дослідження:

  • Тест на синдром надмірного бактеріального росту. Дихальний тест на синдром надмірного бактеріального росту є важливим методом діагностики, оскільки симптоми цих станів можуть збігатися. Цей неінвазивний тест вимірює рівень водню та метану у видихуваному повітрі після вживання лактулози, відображаючи активність бактерій у тонкому кишківнику.
  • GI Effects® Comprehensive Profile. Це тест, який надає інформацію про стан шлунково-кишкового тракту і сприяє встановленню першопричин багатьох шлунково-кишкових захворювань. Розгорнута панель «фекальних» маркерів «GI Effects» допоможе виявити фактори, що сприяють розвитку синдрому подразненого кишечника, включаючи дисбактеріоз товстої кишки, недостатність травних ферментів та запалення.
  • Комплексне дослідження IgG та IgE до продуктів харчування. Це тест, що визначає антитіла класу Е до 19 найбільш алергенних продуктів та імуноглобуліни класу G до 132 продуктів харчування (всього 152 показники). Він допоможе визначити, які продукти спричиняють несприятливі харчові реакції.
  • Профіль гормонів кори наднирників. Цей аналіз оцінює реакцію організму на стрес, що є важливим аспектом при синдромі подразненого кишківника, оскільки стрес може посилювати його симптоми. Цей тест вимірює рівні кортизолу та ДГЕА в слині протягом дня.
  • Metabolomix+. Надає комплексну оцінку метаболізму, що важливо для розуміння, як лікувати синдром подразненого кишечника, адже метаболічні порушення можуть впливати на симптоми. Оскільки харчування при синдромі подразненого кишечника є дуже важливим, тест аналізує органічні кислоти, амінокислоти та маркери оксидативного стресу, виявляючи дефіцити та дисбіоз, що впливають на те, що можна їсти при синдромі подразненого кишечника, а що варто виключити з раціону.

 

 

Синдром роздратованого кишечника: лікування

Наші лікарі впевнені в тому, що не існує універсального підходу до лікування синдрому роздратованого кишечника. Лікар може запропонувати зміни у харчуванні, нутрицевтичну підтримку та зміни у способі життя. 

Синдром подразненого кишечника: дієта

Фрукти, овочі та цільнозернові продукти є важливими джерелами клітковини, необхідної для здоров’я кишківника. Як розчинна, так і нерозчинна клітковина відіграють важливу роль у його функціонуванні. У випадках, коли дієти недостатньо, можна використовувати добавки з лушпинням подорожника і насіння льону.

Також для підтримки здоровʼя ШКТ при СРК вам варто дотримуватись таких рекомендацій по харчуванню: 

Синдром подразненого кишечника: чим лікувати?

Для боротьби з СРК застосовують антимікробні засоби та пробіотики. Особливо ефективні суміші, що містять берберин, орегано, аліцин для пригнічення надмірного росту бактерій та грибків.

Імбир здатен зменшувати газоутворення та здуття, а також може покращувати травлення, прискорюючи рух їжі по шлунково-кишковому тракту.

 

Для відновлення балансу мікробів у кишківнику, зменшення запалення та полегшення симптомів СРК буде ефективна пробіотична терапія з лактобактріями, біфідобактеріями та Saccharomyces boulardii.

 

 

Корекція способу життя при СРК

Уникайте зневоднення, оскільки воно може посилити запор. Для цього пийте достатню кількість води та додавайте до раціону електроліти.

Навчіться ефективно боротися зі стресом. Почніть з усунення джерел стресу, які вам під силу. Дотримання режиму сну, фізична активність та медитації стануть вам у цьому помічниками. Також можна розглянути прийом нутрицевтиків із заспокійливою дією.

Регулярна фізична активність сприяє здоровому травленню. Дослідження, проведене у 2018 році, показало, що фізичні вправи низької та середньої інтенсивності можуть полегшити симптоми СРК з запорами.

Наші лікарі адаптують протокол лікування до історії хвороби кожного пацієнта, результатів лабораторних досліджень, способу життя та харчових звичок. Вони знають, чим лікувати синдром подразненого кишечника та як забезпечити безперебійне функціонування всіх органів та систем життєдіяльності.

 

 

Цей блог має інформаційний характер, створений з метою надання загальної інформації та не призначений для діагностики, лікування або надання медичних рекомендацій. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем щодо будь-яких питань, пов’язаних зі здоров’ям.