Діарея

Діарея — це частий стул. Може бути рідкий, мʼякий чи водянистий. Дуже часто супроводжується здуттям живота, спазмами та метеоризмом. Виникає раптово. 

Можна стверджувати, що у людини діарея, якщо вона тричі і більше впродовж дня сходила у туалет рідкими випорожненнями. Гостра діарея не є рідкістю. Вона триває недовго і дуже часто проходить сама по собі через деякий час. 

Саме діарея є найбільш розповсюдженим захворюванням, як і застуда. До неї схильні як діти, так і дорослі. Коли діарея продовжується довше, ніж 2-3 дні, це вже може свідчити про серйозні проблеми в організмі. Хронічна діарея триває не менше, ніж місяць. Періодично її симптоми з’являються і щезають самі по собі.

Причини діареї — що її викликає

Перш ніж відповісти на питання, що робити при діареї, слід розуміти, яка причина діареї, чому вона виникла.

Найбільш розповсюджені причини — це:

  • проблеми функціонування товстого кишківника;
  • захворювання шлунка, тонкого або товстого кишківника (хвороба Крона, хронічний коліт);
  • діарея при стресі;
  • зловживання проносними засобами;
  • ускладнення при діабеті;
  • харчова непереносимість або алергія деяких продуктів (наприклад, лактози);
  • поїздка за кордон (діарея мандрівника);
  • ліки (дуже часто починається діарея після антибіотиків);
  • зловживання алкоголем;
  • зараження паразитами;
  • деякі віруси — ротавірус, норовірус;
  • діарея після прийому їжі, яку погано помили і на ній залишилися бактерії;
  • проблеми з засвоєнням певних поживних речовин.

Не завжди швидко вдається знайти причину розладу роботи організму. Але, якщо стан не проходить через кілька днів, супроводжується сильними болями, з’явилася висока температура, кров у стулі, діарея супроводжується блюванням, обовʼязково терміново зверніться до лікаря!

Що можна їсти при діареї

Якщо діарея не хронічна, у вас немає підвищення температури, то щоб пришвидшити одужання, варто притримуватися певної дієти. Що їсти при діареї? По-перше, пити більше рідини. По-друге, ввести в раціон рис, яйця, банани, пюре з запечених яблук і підсушені тости. Така проста дієта при діареї допоможе зняти гострі симптоми. Також можна на додачу пити розчин з електролітами.

Хто знаходиться в зоні ризику

Люди будь-якого віку можуть страждати на діарею. Маленькі діти відчувають симптоми частіше, ніж дорослі люди. Частково це пов’язано з тим, що вони часто беруть до рота брудні предмети. 

Також можлива діарея під час вагітності, яка може бути повʼязана зі зміною раціону, гормональні зміни, появу чутливості чи непереносимості певних продуктів.

Для виявлення точної причини діареї у вагітної, обовʼязково записуйтесь на консультацію, адже вкрай важливо, щоб жінка у цей час отримувала усі необхідні поживні речовини і мала гарне самопочуття. 

Ті, хто часто відвідує інші країни, деякий час по приїзду також можуть мати діарею. Таке явище називають діареєю мандрівника.

Вона може виникнути через: 

  • неможливість помити руки при необхідності;
  • неправильні умови зберігання їжі у подорожі; 
  • вживання незвичної для звичайного раціону їжі; 
  • погані санітарні умови у дорозі; 
  • загальний стрес під час поїздки. 

Якщо діарея навіть минула через кілька днів, дуже важливо звернутись до лікаря за планом по відновленню мікробіому кишківника.

Діагностування та лікування діареї

Іноді, коли в пацієнта діарея причини виникнення може виявити лише лікар за допомогою призначення певних аналізів. Перед цим він зазвичай опитує людину, цікавиться скільки триває діарея, про раціон пацієнта,  прийом ліків, супутні діагности та інше. 

Лікар може порадить виключити з раціону певні продукти. Саме їжа при діареї часто має велике значення. Іноді зміна харчування допомагає позбутися неприємного стану без лікування.

Перш за все потрібно компенсувати втрачену рідину та електроліти, щоб запобігти зневодненню. Важливий етап визначення причини діареї та залежно від неї лікар далі визначає план терапії.

Якщо діарея хронічна, це може бути симптомом багатьох захворювань, часто запальних захворювань кишківника (хронічний коліт, хвороба Крона). Тому дуже важливо виявити справжню причину проблеми.

Хронічна діарея, має дві основні причини: низький рівень панкреатичних ферментів, що призводить до порушення перетравлення жирів, та порушення всмоктування жирів через захворювання тонкої кишки. Ці умови ускладнюють звичайну обробку жирів з їжі. Зазвичай це пов’язано з хронічним панкреатитом, який виникає внаслідок довготривалого ураження підшлункової залози.

Також однією з причини хронічної діареї може бути целіакія — це спадкова аутоімунна хвороба, яка виникає у дорослих та дітей і розвивається через непереносимість глютену. Зазвичай при дотриманні безглютенової дієти та нутрицевтичній підтримці можна майже повністю позбутись симптомів цього захворювання.

Крім цього, хронічна діарея може бути спричинена різними чинниками, включаючи проблеми зі всмоктуванням вуглеводів, таких як непереносимість лактози, сорбіту і фруктози.

Синдром подразненого кишечника (СПК) — це стан, який часто супроводжується діареєю, запором або їх чергуванням. Додаткові симптоми можуть включати здуття живота, біль у животі, який полегшується після дефекації.

В нашій клініці є можливість пройти повну діагностику шлунково-кишкового тракту, яка допоможе знайти першопричину захворювання — GI Effects.

Якщо є припущення, що хронічна діарея спричинена непереносимістю продуктів варто пройти комплексне дослідження IgG та IgE до продуктів харчування — це тест, що визначає антитіла (імуноглобуліни) класу Е (далі – IgE) до 19 найбільш алергенних продуктів та імуноглобуліни класу G (далі – IgG) до 132 продуктів харчування (всього 152 показники). Також визначається загальний IgE.

Записуйтесь на консультацію для виявлення причини хвороби та складання повного плану терапії і відновлення мікробіому кишківника.

Клініка Святого Даміана Цілителя