Порушення метаболізму

Функціонування організму людини залежить від енергії, що надходить із продуктів харчування та напоїв, для підтримки росту, розвитку та інших функцій (дихання, серцебиття, травлення тощо).

Порушення метаболізму

Метаболізм, або обмін речовин — це процес отримання організмом енергії з продуктів, що складаються з білків, вуглеводів і жирів.

Хімічні речовини у травній системі розщеплюють частинки спожитої їжі на цукри та кислоти, перетворюючи на паливо для організму. Тіло може використовувати його відразу або зберігати як енергію в тканинах, таких як печінка, м’язи та жирові відкладення.

Порушення обміну речовин виникає коли в організмі відбуваються аномальні хімічні реакції. Вони погіршують здатність організму перетворювати їжу в енергію, видаляти відходи та шкідливі для здоров’я речовини.

Порушення, з якими працюють лікарі нашої клініки: 

  • Мітохондріальна дисфункція;
  • Детоксикаційні порушення: нутрицевтична підтримка процесів детоксикації в організмі та зменшення рівня токсичних навантажень, в т.ч. важкими металами;
  • Харчові та медикаментозні інтоксикації;
  • Накопичення важких металів;
  • Ендогенні інтоксикації різних етіологій;
  • Накопичення токсинів, пов’язане зі шкідливими умовами праці та проживання;
  • Оксидативний стрес;
  • Гіперхолестеринемія;
  • Гіперурікемія;
  • Ожиріння;
  • Порушення процесу метилювання;
  • Дисліпідемія. 

Від чого залежить обмін речовин? 

На обмін речовин в організмі впливають такі фактори, як:

  • Вік — обмін речовин має тенденцію до зниження з віком. Це пов’язано зі втратою м’язової тканини, зниженням рівня активності та іншими віковими метаболічними змінами.
  • Структура тіла — люди з більшою м’язовою масою мають більшу швидкість метаболізму, ніж люди з низькою м’язовою масою і високим рівнем жиру. Це пов’язано з тим, що м’язові клітини спалюють енергію ефективніше, ніж жирові клітини.
  • Раціон — на перетравлення білків потрібно 10-30% енергетичної цінності білка, а на вуглеводи й жири — 5-10% і 0-3%. Це означає, що ваш організм спалює більше калорій при перетравленні білка, ніж при перетравленні вуглеводів або жирів.
    Певні харчові звички також суттєво впливають на метаболічні процеси в організмі. Найкращим для здоровʼям рішенням буде — налагоджений режим харчування, помірне споживання жирів, солі та цукру, включення фруктів та овочів у щоденний раціон, максимальне обмеження споживання ультраобробленої їжі.
  • Стать — чоловікам зазвичай потрібно більше калорій, ніж жінкам, тому що вони зазвичай більші та мають велику м’язову масу.
  • Рівень активності більш активним людям потрібно більше енергії, ніж людям із низьким рівнем активності.
  • Генетика — деяким людям природно потрібно менше калорій, ніж іншим, щоб підтримувати свою нормальну вагу.
  • Стан здоров’я — інфекції та хронічні хвороби можуть призвести до втрати або збільшення ваги, а також інших ускладнень. 

Зокрема, захворювання щитоподібної залози можуть прискорювати чи уповільнювати метаболізм залежно від типу. Гіпотиреоз, або недостатня активність щитоподібної залози, змушує організм спалювати менше калорій. Гіпертиреоз, або надактивна щитоподібна залоза, збільшує потреби організму в енергії. Ось чому гіпертиреоз може спричинити різке схуднення — порушення обміну речовин. А гіпотиреоз зазвичай пов’язаний зі збільшенням ваги.

Внаслідок онкологічних захворювань і синдрому Кушинга у людини теж може бути порушений обмін речовин. Рак впливає на енергетичні потреби за рахунок пов’язаних із захворюванням змін метаболізму та посилення запалення, що може збільшити витрати енергії. Збільшення витрат енергії є однією з причин, чому люди, хворі на рак, часто втрачають вагу та постійно втомлені. Люди з синдромом Кушинга  — станом, викликаним високим рівнем кортизолу, мають проблеми з підтриманням здорової ваги тіла через порушення нормальних метаболічних процесів. Порушення метаболізму глюкози, може призвести до збільшення ваги.

Типи метаболізму

Метаболічні процеси — це реакції, які відбуваються в організмі постійно, навіть коли людина спить. Процеси обміну речовин контролюються ферментами та гормонами, такими як інсулін, адреналін та гормони щитоподібної залози тощо. 

Залежно від типу реакції метаболізм може бути:

  • катаболічним. Катаболічні реакції — розпад більших молекул на дрібніші. Наприклад, травлення їжі, яка дає організму енергію;
  • анаболічним. Анаболічні реакції, навпаки, створюють більші молекули з дрібніших молекул. На відміну від катаболічних реакцій, вони використовують створену енергію для нарощування м’язової або кісткової маси.

Хвороби обміну речовин та їх причини

Спадкові метаболічні захворювання 

Виникають, коли батьки передають своїм дітям «зламані» гени. У більшості випадків спадкові хвороби порушення обміну речовин розвиваються, коли обоє батьків  дитини несуть копію аномального гена. Оскільки для виникнення захворювання зазвичай необхідні дві копії аномального гена, то жоден з батьків не страждає на це захворювання. Воно передається наступним поколінням

Дефекти генів, передані від батьків, порушують обмін речовин в організмі людини. Спадкові вади метаболізму можуть спричинити дефіцит гормонів або ферментів, у тому числі порушення метилювання. Деякі стани здатні заважати розвитку клітин та функціям певних органів. 

На сьогодні є можливість генетично порушений обмін речовин виявити під час вагітності матері або після народження дитини.

Наразі виявлено понад 1000 спадкових порушень метаболізму, і продовжують відкривати нові.

Порушення вуглеводного обміну

Це стан, при якому у людини недостатньо ферментів для розщеплення вуглеводів або ферменти можуть працювати неправильно. Неправильний обмін речовин призводить до нагромадження шкідливої кількості цукру в організмі, що викликає цукровий діабет та інші захворювання. 

Порушення обміну амінокислот

Амінокислоти є будівельними блоками білків та виконують безліч функцій в організмі. Вони беруть участь у виробленні, білків, ферментів, гормонів та інших важливих молекул. Організм виробляє одні амінокислоти, яких він потребує, а інші отримує з їжею. Метаболізм амінокислот відбувається в кишківнику, печінці, нирках та м’язах.

Спадкові порушення обміну сечової кислоти можуть виникати в результаті дефектів або розщеплення амінокислот, або здатності організму доставляти амінокислоти у клітини (гомоцистеїнурія, гіперурикемія, фенілкетонурія, тирозинемія тощо).

Порушення ліпідного обміну

Ліпіди — це жири або жироподібні речовини, такі як масла, жирні кислоти, воски та холестерин. Хвороби при порушенні обміну жирів, такі як хвороба Гоше та хвороба Тея-Сакса пов’язані з нестачею ферментів для розщеплення ліпідів. Або ці ферменти можуть працювати неправильно, і ваш організм не зможе перетворювати жири в енергію. 

Порушення жирового обміну викликають накопичення шкідливої кількості ліпідів в організмі. Їх надлишок пошкоджує клітини й тканини — в головному мозку, периферичній нервовій системі, печінці, селезінці та кістковому мозку.

Порушення обміну кальцію та фосфору

Фізіологічне утримання обміну кальцію і фосфору досягається внаслідок безлічі узгоджених дій гормонів, таких як паратиреоїдний гормон (ПТГ), вітамін D і фактор зростання фібробластів (FGF23). Збої у роботі будь-якого з них — причини порушення обміну речовин, що змінює метаболічні шляхи, пов’язані з реакціями, що запускаються ферментами або білками, які діють в організмі, як каталізатори.

Мітохондріальна дисфункція

Мітохондрії — це «енергетичні центри» клітин, вони відіграють важливу роль у забезпеченні клітинного метаболізму. Мітохондріальна дисфункція може виникнути внаслідок різноманітних факторів і впливати на обмін речовин та енергетичний баланс організму.

Мітохондріальна дисфункція може впливати на різні органи, оскільки вони мають різний рівень залежності від енергії, яку надають мітохондрії. Особливо чутливі до цього можуть бути тканини, які вимагають великої кількості енергії, такі як м’язи, серце та нервова система.

Детоксикаційні порушення обміну речовин 

Метаболічна детоксикація відноситься до шляхів, за допомогою яких організм переробляє та видаляє шкідливі сполуки. Рівень мікроелементів у крові контролюється спеціальними білками. При його порушенні, пов’язаному зі шкідливими умовами праці та проживання, в організмі накопичуються токсичні речовини та важкі метали. Вони осідають на внутрішніх органах і викликають уповільнення або пришвидшення метаболізму.

Спадкові порушення обміну речовин можуть призвести до порушення функції білків і токсичного накопичення металу в організмі:

  • хвороба Вільсона (токсичні рівні міді накопичуються в печінці, мозку та інших органах);
  • гемохроматоз (кишківник поглинає надмірну кількість заліза, яке накопичується в печінці, підшлунковій залозі, суглобах та серці, викликаючи їх ушкодження).

Харчові та медикаментозні ендогенні інтоксикації різної етіології

У зв’язку зі значним зростанням хімічної та фармацевтичної промисловості за останні кілька десятиліть ризики інтоксикації зросли завдяки використанню харчових продуктів у пластиковій упаковці, деяких хімічних засобів та ліків, зокрема анальгетиків та антипсихотичних препаратів.

порушення метаболізму

Оксидативний стрес

Оксидативний стрес виникає, коли в організмі надмірно утворюються вільні радикали, які є нестабільними молекулами. Ці вільні радикали можуть пошкоджувати клітини та біомолекули, що викликає ряд негативних наслідків для організму: 

  • Може призвести до пошкодження ДНК, що сприяє розвитку мутацій і ракових захворювань.
  • Впливає на ліпіди, спричиняючи окислення жирів і розвиток атеросклерозу, що може призвести до проблем із серцем.
  • Також білки стають жертвами окислення, що може порушити їхню структуру та функції.

Негативний вплив оксидативного стресу розповсюджується на різні органи та системи, сприяючи старінню, запаленню, та розвитку різноманітних захворювань, включаючи нейродегенеративні та серцево-судинні захворювання.

Порушення обміну речовин: симптоми

Ознаки порушень обміну речовин відрізняються залежно від стану. Вони можуть виникнути раптово або прогресувати повільно. При багатьох захворюваннях симптоми з’являються протягом декількох днів після народження. Для розвитку симптомів інших спадкових метаболічних порушень можуть знадобитися роки. Деякі симптоми легкі, інші — виснажливі. Найбільш поширені з них:

  • відставання у розвитку та зростанні;
  • втрата ваги чи ожиріння;
  • судоми;
  • поганий апетит;
  • постійна втомлюваність через низький рівень енергії;
  • незвичайні запахи сечі, поту, слини, дихання (солодкий, гнилистий чи ацетоновий);
  • біль в животі.

Якщо ви помітили такі симптоми, обовʼязково звертайтесь за консультацією до лікаря.

 

 

Наслідки порушення обміну речовин 

Порушений метаболізм може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям.

  • Гіперхолестеринемія — особливий тип гіперліпідемії, при якому високий рівень поганого холестерину (ЛПНЩ) призводить до утворення відкладень усередині кровоносних судин (бляшок). Вони складаються з жирів, що відклалися з кровотоку. Коли відкладення стають досить великими, вони закупорюють кровоносні судини та зменшують приплив крові. Це може викликати утворення тромбів, які зупиняють кровотік, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань.
  • Гіперурикемія — високий рівень сечової кислоти у крові, що може викликати розвиток каменів у нирках або подагру, що характеризується запаленням суглобів. 
  • Гіпергомоцистеїнемія — збільшення концентрації гомоцистеїну (HCys), що може призвести до виникнення серцево-судинних захворювань, розвитку атеросклерозу, інсульту, запальних синдромів, таких як остеопороз та ревматизм, а також нейрональних патологій, включаючи хвороби Альцгеймера та Паркінсона.
  • Дисліпідемія — це порушення співвідношення ліпідів у крові, що може негативно вплинути на судинну стінку, провокуючи її запалення.

Якщо ви маєте вже діагностоване з названих порушень чи інші захворювання обміну речовин, звертайтесь в нашу клініку за консультацією лікаря функціональної діагностики.

 

 

Неправильний обмін речовин: як лікувати

На сьогодні не існує універсального способу, як покращити обмін речовин.

Наразі доступна обмежена кількість методів лікування порушень обміну речовин. Це комплексний процес, що має впливати на всі ланки метаболізму.

Значного покращення метаболізму допоможе досягнути:   

  • нутрицевтична корекція генетичних особливостей метаболізму організму — спеціальна дієта для відновлення обміну речовин, яка включає вітаміни для обміну речовин та інші добавки;
  • препарати для покращення метаболізму — прийом замінників ферментів чи інших добавок, які підтримують обмін речовин;
  •  
  • дієта, що допоможе уникати подразників або речовин, які організм не в змозі метаболізувати.

Щоб дізнатися, як нормалізувати обмін речовин у вашому організмі, допомогти близьким людям, звертайтеся до лікаря Клініки Святого Даміана Цілителя в Києві. Досвідчені фахівці проконсультують, проведуть діагностику,  та призначать індивідуальне лікування, що покращує метаболізм у вашому випадку.

Наша клініка співпрацює з клінічними лабораторіями Genova Diagnostics і NordicLab, які значно розширюють діагностичні можливості наших лікарів, адже у переліку досліджень, які ми можемо запропонувати є унікальні генетичні тести, аналізи шлунково-кишкового тракту, імунологічні та ендокринні панелі, профілі для оцінки метаболізму та нутрієнтів. 

При порушенні обміну речовин в нашій клініці є можливість прости такі дослідження: 

  1. Metabolomix+
    Це комбінація тестів, яка дозволяє отримати метаболічний аналіз (органічні кислоти сечі, зокрема маркери клітинного енергетичного обміну, вуглеводного обміну, метаболізму жирних кислот), аналіз амінокислот у сечі (незамінні та замінні амінокислоти, а також проміжні метаболіти), аналіз оксидативного стресу (біомаркери оксидативного стресу).
    На основі даних цього тесту, лікар зможе сформувати ефективні дієтичні і нутрицевтичні рекомендації.

  2. DNA Diet
    Генетичний тест, який досліджує 15 генів, пов’язаних з ризиком ожиріння та чутливістю до негативного впливу довкілля, виявляє індивідуальну реакцію на дієту та фізичні вправи на основі генетичних даних. Адже генетичні фактори, що впливають на витрату енергії, апетит та жировий обмін, є ключовими детермінантами ваги. Це допомагає пояснити, чому не всі набирають або втрачають вагу, дотримуючись однакової дієти, незважаючи на перебування в подібних умовах.
  3. DNA Health
    Це тест, який надасть інформацію по метаболізму ліпідів, здоровʼю кісток, метилюванню, наявність запалення і оксидативного стресу, рівень чутливості до інсуліну і певних продуктів харчування, надасть інформацію по необхідності до детоксикації.

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя