Менопауза, перименопауза та постменопауза

Менопауза — це період, коли яєчники жінки перестають виділяти яйцеклітини та виробляти більшу частину естрогену. Менопауза викликає різні емоційні, фізіологічні та психологічні зміни в організмі. Саме тому сучасні жінки прагнуть дізнатися все про менопаузу, аби максимально підготувати свій організм до цих змін.

Коли настає менопауза у жінок?

Формально менопауза у жінок діагностується після 12 місяців відсутності менструації. Середній вік менопаузи — 51 рік. Менопаузальний перехід, або перименопауза, починається в середньому за 4 роки до останньої менструації і може тривати до 10 років.

Визначити дату початку менопаузи складно, як і дату її закінчення. Виділяють:

  • Пременопаузу — період до останньої менструації.
  • Постменопаузу — період життя після настання менопаузи.
  • Ранню менопаузу — коли менструація закінчується віком до 45 років.

Практично всі жінки зазнають гормональних коливань перед настанням менопаузи. У міру зниження рівня гормонів може почати проявлятися низка симптомів менопаузи.

Симптоми менопаузи

Перші прояви гормональних змін, пов’язані із завершенням репродуктивного віку, виникають у період перименопаузи. Першою ознакою менопаузи є порушення менструального циклу. Менструації стають нерегулярними: цикл коротшає чи подовжується. Додатковими симптомами менопаузи після 40 є болючість молочних залоз, припливи, нічна пітливість, втома та дратівливість. 

Загальні симптоми менопаузи:

  • Сухість піхви. Один з найпоширеніших симптомів початку менопаузи. З сухістю піхви під час клімаксу можна боротися кількома способами: за допомогою вагінальних зволожуючих засобів або гормональних препаратів.
  • Припливи (короткочасне підвищення температури тіла жінки). Приливи під час менопаузи можуть проявлятися по-різному. Найчастіше цей стан супроводжується відчуттям жару, переважно у верхній частині тіла, різким почервонінням обличчя, шиї та зони декольте, прискореним серцебиттям та посиленням потовиділення. Припливи у жінок часто супроводжуються безпричинною тривогою.
  • Нетримання сечі. Одна з ознак настання клімаксу у жінок, що виникає на фоні ослаблення м’язів тазового дна та сечового міхура.
  • Втрата статевого потягу.
  • Швидка зміна настрою. Дисбаланс гормонів при менопаузі може провокувати різкі перепади настрою — дратівливість, байдужість.
  • Випадіння волосся при менопаузі. Відбувається в результаті зниження рівня гормонів естрогену та прогестерону.
  • Головний біль. Мігрені при менопаузі провокує гормональний дисбаланс та стрес від переходу на новий етап життя.
  • Ріст волосся на обличчі. Дисбаланс гормонів призводить до того, що тестостерон у жінок у менопаузі може почати домінувати. В результаті на обличчі з’являється небажана рослинність. Через гормональний дисбаланс (дефіцит жіночих гормонів у менопаузі) рослинність на обличчі може помітно ущільнитися, стати темнішою і густішою.
  • Підвищений артеріальний тиск. Дефіцит естрогену при менопаузі викликає збої в роботі різних органів та систем, включаючи серцево-судинну. В комбінації з гіподинамією, нераціональним харчуванням та стресами нестача естрогенів призводить до стрибків тиску при менопаузі.
  • Погіршення стану шкіри. Прищі при менопаузі, втрата шкірою свіжості, тонусу, пружності та еластичності — цілком закономірна реакція організму жінки в клімаксі. В результаті може загостритися акне або інші захворювання шкіри (екзема, розацеа, дерматит). Дисбаланс гормонів при менопаузі також може призвести до сухості шкіри, її лущення, появи відчуття стягнутості.
  • Безсоння. Дефіцит сну при клімаксі у жінок не тільки погіршує загальне їхнє самопочуття, але може стати причиною серйозних проблем зі здоров’ям. Нормалізувати сон допоможуть: правильний режим дня, свіже повітря, медитація, йога. Також існує маса заспокійливих засобів при менопаузі. Вони допоможуть знизити м’язову напругу, усунути тривогу та покращити сон.
  • Біль у суглобах та болі в попереку при менопаузі. Найчастіше вони мають тягучий, ниючий характер. Неприємні відчуття у нижній частині спини нерідко супроводжуються болем внизу живота. Такі болі рідко бувають сильними, але завдають жінці в період менопаузи дискомфорту.
  • Збільшення ваги, нездатність схуднути.

Також серед ознак менопаузи підвищена дратівливість, занепокоєння, стомлюваність.

Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, записуйтесь на консультацію та наш лікар підбере оптимальну терапію та надасть рекомендації по харчуванню і способу життя, які допоможуть підтримати ваш організм під час перименопаузи і менопаузи та сприятимуть легшому переходу на новий етап життя. 

 

 

Як підтримати своє здоров’я під час менопаузи?

Гормональний фон при менопаузі дуже нестабільний, що може призвести до дисбалансу настрою та хронічних захворювань. Однак ви можете підтримати свій організм, відновити психічне, емоційне та фізичне здоров’я за допомогою продуктів харчування та зміни способу життя.

Вживайте продукти, багаті на корисні речовини

Регулярно вживаючи фрукти та овочі, можна зменшити симптоми при менопаузі, зміцнити кістки, запобігти втраті кісткової маси і підтримувати здорову вагу. Фрукти та овочі також можуть запобігти серцевим захворюванням, які часто зустрічаються після менопаузи у жінок через зниження естрогену, збільшення ваги та вік.

Дієта при менопаузі має включати:

  • Вітамін D: жирна риба, органічне м’ясо, субпродукти, лісові гриби.
  • Омега-3: жирна риба, лляна олія та олія чіа.
  • Вітаміни групи B: листова зелень, коренеплоди, свіжі та сушені фрукти, морепродукти та авокадо.
  • Магній: темна листова зелень, морські водорості, інжир, риба, авокадо та банани.
  • Цинк: устриці, морепродукти, баранина та яловичина трав’яної відгодівлі.
  • Залізо: червоне м’ясо, молюски, субпродукти та темна листова зелень.
  • Селен: часник, індичка, печінка, червоне м’ясо, шпинат та банани.

В період менопаузи у жінок підвищується ризик розвитку остеопорозу. Вітамін D, магній, вітамін К2 та кальцій необхідні для здоров’я кісток. Наявність цих вітамінів в достатній кількості знижує ризик переломів та вивихів. Саме тому важливо вживати при менопаузі вітаміни. 

Харчування під час менопаузи повинно бути регулярним та збалансованим. Насамперед слід зменшити кількість продуктів, що містять холестерин, тому що внаслідок змін в гормонах під час менопаузи він набагато гірше засвоюється організмом. Також необхідно зменшити споживання солі, тваринних жирів (м’ясо краще замінити рибою або птицею), відмовитися від кави, алкоголю, цукру та напівфабрикатів.

Ще один важливий момент, якому обов’язково потрібно приділити увагу, — мінерали та вітаміни при менопаузі. Отримати достатню кількість корисних речовин з продуктів вкрай складно. Адже ми просто зазвичай не їмо їх в такій великій кількості. В цій ситуації на допомогу приходять спеціальні дієтичні добавки при менопаузі та вітамінні комплекси, які дозволяють отримувати вітаміни в необхідній кількості. Вони містять корисні речовини в біодоступній формі, допомагають підтримувати настрій жінки та її психічне здоров’я, забезпечити молодість шкіри під час менопаузи, знизити ризики ускладнень у майбутньому.

Записуйтесь на консультацію і лікар порекомендує добавки, які допоможуть зменшити чи прибрати неприємні симптоми при менопаузі та вітаміни і мінерали, які допоможуть вашому тілу залишатись здоровим. 

 

 

Відновіть свій кишківник

Дисбаланс кишкової флори може призвести до запалення, порушення здатності організму засвоювати поживні речовини і зменшуючи здатність організму до очищення та регулювання гормонального балансу та посилення симптомів менопаузи у жінок.

Відновлення мікрофлори кишківника зменшить запалення та покращить здатність організму правильно засвоювати поживні речовини, а в результаті зменшить ознаки клімаксу у жінок та підтримає загальний стан здоров’я.

Не пропускайте прийоми їжі

Нерегулярне харчування може провокувати появу зайвої ваги та посилити інші симптоми клімаксу. Намагайтеся їсти білок при кожному прийомі їжі, щоб відчувати ситість і не допускати переїдання. Здорове харчування при менопаузі — запорука гарного самопочуття жінки.

Покращіть процес метилювання

Необхідно покращити процес метилювання в організмі, оскільки він впливає на подальшу обробку естрогенів та інших гормонів.

Метилювання особливо важливе для сприяння виведенню естрогену через 2-гідроксильний шлях (2OHE1), унеможливлюючи його виведення через 4OHE1 або 16aOHE1, де симптоми можуть загострюватися.

Враховуйте зміни настрою

Жіночі гормони при менопаузі тісно пов’язані з роботою центральної нервової системи. Коли рівень естрогенів знижується, робота нейромедіаторів змінюється. Через це на стадії клімаксу у жінок часто відзначають дратівливість, плаксивість, відсутність статевого потягу.

В цій ситуації  можуть виявитися корисними методи релаксації та зниження стресу, у тому числі вправи з глибокого дихання та масажу.

Також лікар вам може порекомендувати вживання добавок для заспокоєння нервової системи на основі рослинних екстрактів, вітамінів групи В та 5-HTP.

Пийте багато води

Вживання достатньої кількості води може прискорити обмін речовин, посилити почуття ситості, зменшити переїдання і, отже, допомогти уникнути набору ваги при менопаузі.

Встановіть регулярний графік сну та розпорядок дня

Регулярний сон по 7-8 годин на добу важливий для зниження рівня стресу, підтримки настрою та здорової ваги. Задля зменшення ознак клімаксу прокидайтеся і лягайте спати в один і той же час, навіть у вихідні. Старайтеся розслабитися перед сном, почитавши книгу, послухавши музику чи неквапливо прийнявши ванну. Підтримуйте комфортний рівень освітленості, шуму та температури у спальні.

Регулярно займайтеся спортом

Заняття спортом лише три години на тиждень протягом року покращують фізичне та психічне здоров’я, а також загальну якість життя в період менопаузи у жінок. Особливо корисні для зменшення проявів клімаксу йога, плавання, скандинавська ходьба, катання на велосипеді та піші прогулянки.

Залишаючись фізично активним, ви можете відчути безліч користей для вашого здоров’я, включаючи:

  • Зниження ризику виникнення серцевих захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, ожиріння, остеопорозу, діабету. Природне лікування менопаузи, яке було описано вище, значно сприятиме збалансуванню роботи організму під час цього періоду.
  • Зменшення рівня наруги і стресу.
  • Міцніші кістки та суглоби. 
  • Поліпшення якості сну. 

Менопауза та схуднення

У період клімаксу у жінок існує реальна загроза набрати вагу. Після настання менопаузи існує висока ймовірність набрати 5-10 кг (небажаний жир здебільшого відкладається на животі). Саме тому багатьох жінок цікавить питання як схуднути у менопаузу.

Щоб залишатися стрункою та знизити ризик захворювань, необхідно зменшити споживання некорисних жирів. Насамперед з раціону виключаються продукти, що містять «прихований жир»: плавлений сир, сосиски, сардельки, глазуровані сирки, фаст-фуд, здоба, халва, майонез та морозиво. Варто відмовитись від вживання жирних сортів м’яса.

Пременопауза та менопауза можуть бути важкими етапами для багатьох жінок, але це не обов’язково так! Дотримуючись цих порад, ви зможете підтримати своє тіло та зменшити будь-які негативні симптоми клімаксу у жінок. Обов’язково пройдіть аналізи на гормони при менопаузі. Їхні результати дадуть змогу об’єктивно оцінити ситуацію та розробити план терапії. Ось варіанти тестів, які може запропонувати пройти наш лікар: 

Наш лікар інтегративної медицини на консультації зможе відповісти на такі питання:

  1. Коли настає менопауза?
  2. Скільки триває менопауза?
  3. Чи можна завагітніти при менопаузі?
  4. Як боротися з припливами при менопаузі?
  5. Як не погладшати при менопаузі?
  6. Як збільшити лібідо при менопаузі?
  7. Які вітаміни потрібно пити при менопаузі та багато інших.

Лікар надасть рекомендації та спланує ефективну терапію. Результатом лікування стане повноцінний сон, зменшення проявів припливів, відновлення статевого потягу та покращення якості життя.

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя