Хвороба Крона

Хвороба Крона це хронічне аутоімунне захворювання, яке викликає набряк і подразнення травного тракту. Оскільки хворобу Крона неможливо повністю вилікувати, вона вважається хронічною. Однак існують терапевтичні методики та профілактичні заходи, які дозволяють пацієнту жити повноцінним життям. Природний перебіг хвороби — це періоди ремісії та загострень.

Хвороба Крона

Типи хвороби Крона

Це захворювання може вражати будь-яку частину травного тракту. Але найчастіше воно викликає запальні захворювання тонкої кишки або товстого кишківника. 

Основні типи хвороби Крона:

  • ілеоколітзапалення нижнього відділу тонкої кишки та частини товстої кишки;
  • коліт запалення слизової оболонки товстого кишківника;
  • ілеїт набряк і запалення в тонкій кишці;
  • гастродуоденіт (хвороба Крона ободової кишки) запалення та подразнення, що вражає шлунок і верхню частину тонкої кишки (дванадцятипалу кишку);
  • єюніт вогнищеві ділянки запалення у верхній половині тонкої кишки;
  • періанальне захворювання Крона запалення навколо заднього проходу, яке може спричинити свищі та абсцеси.

Хвороба Крона: причини

Все про хворобу Крона остаточно не досліджено. Але виявлено, що вона пов’язана з дисфункціональною імунною відповіддю. Зазвичай імунна система людини вмикає режим атаки, щоб знищити мікроби, які потрапляють в організм. Вона може почати атакувати корисні бактерії, які живуть в кишківнику, викликаючи запальне захворювання кишечника, пов’язане з хворобою Крона. 

Аутоімунна реакція виникає, коли імунна система починає працювати з перевантаженням і атакує власні клітини вашого тіла.

Запалення кишківника — симптоми того, що організм бореться з мікробами. Тільки-но загроза зникне, імунна система заспокоїться, запалення зникне і настає ремісія хвороби Крона.

Хто у групі ризику хвороби Крона?

Фактори ризику:

  1. Вік. Коли в людини хвороба Крона, перші симптоми можуть з’явитися в будь-якому віці. Але в більшості людей вона діагностується від пізнього підліткового віку до 30 років.
  2. Гени. Хвороба Крона має спадковий компонент, але її розвиток залежить не від одного гена, а від взаємодії декількох генів і факторів навколишнього середовища. Ця хвороба частіше зустрічається у людей, які мають родичів з цим захворюванням. Наприклад, близько 15 відсотків людей з хворобою Крона мають одного з батьків, братів або сестер з цим захворюванням. 
  3. Куріння. Куріння є фактором ризику розвитку хвороби Крона. Курці мають у два-п’ять разів вищий ризик розвитку цього захворювання, ніж некурці. Крім того, у курців хвороба Крона, як правило, прогресує швидше, ніж у некурців. Вживання тютюну подвоює ризик виникнення ускладнення хвороби Крона;
  4. Апендектомія. Дослідження показують, що люди, які перенесли операцію на апендиксі, мають підвищений ризик розвитку хвороби Крона. Причини неясні, але уникати цієї життєво важливої операції, якщо вона потрібна, все одно не варто.
  5. Місце проживання. Люди, які живуть у міських районах, наражаються на більш високий ризик захворіти, ніж ті, які живуть у сільській місцевості.
  6. Стрес. Хронічний психологічний стрес прискорює прогресування хвороби Крона.

Хвороба Крона: симптоми

Зміни у роботі кишківника можуть поступово розвиватися або виникнути раптово. Вони бувають від легкого до важкого ступеня. У деяких людей симптоми хвороби Крона хронічні.

Найчастіше спостерігаються:

  • діарея;
  • ректальна кровотеча;
  • біль у животі чи шлунку;
  • спазми;
  • втрата апетиту і ваги;
  • виразки у роті, біль у роті чи яснах.

Позакишкові прояви хвороби Крона — ознаки в частинах тіла за межами травного тракту:

  • лихоманка та втома, яка не минає після відпочинку;
  • артрит або біль у суглобах;
  • абсцеси навколо анального каналу;
  • висип на шкірі;
  • запалення очей;
  • камені в нирках;
  • остеопороз (втрата кісткової маси та схильність до частих переломів);
  • запалення жовчних проток.

Якщо ви помітили такі симптоми, обовʼязково зверніться за консультацією до лікаря.

 

 

Хвороба Крона: наслідки, що вимагають додаткового лікування або хірургічного втручання

  1. Абсцеси — у 10-30% людей з хворобою Крона протягом хвороби може виникнути абсцес черевної порожнини або малого таза.
  2. Анальні тріщини та геморой — вони досить поширені при хворобі Крона і можуть з’явитися навіть до появи будь-яких інших симптомів цього захворювання.
  3. Свищі — аномальні тунелеподібниі отвори, що з’єднують дві частини тіла, які зазвичай не з’єднуються. Наприклад, отвір між прямою кишкою або анальним каналом усередині тіла та шкірою, що оточує анус зовні (анальний свищ).
  4. Онкологія. Хвороба Крона може бути фактором ризику розвитку немеланомного раку шкіри, імуносупресивні препарати, які часто використовують для лікування хвороби Крона, значною мірою сприяють розвитку раку шкіри/губи та порожнини рота, також хворі на хворобу Крона мають вищий ризик розвитку раку щитоподібної залози, рак шийки матки, рак шлунку, аденокарциномі тонкої кишки, раку легенів, лімфоми, раку сечовивідних шляхів.  
  5. Непрохідність кишківника — часткова чи повна. Обструкції можуть розвиватися, коли утворюється рубцева тканина або виникає аномальне звуження, яке називається стриктурою. 
  6. Нестача поживних речовин в організмі. На проблеми із засвоєнням поживних речовин при хворобі Крона можуть впливати ряд факторів: поганий апетит, проблеми з випорожненням і з всмоктуванням нутриєнтів тілом, ліки. Хворі часто недоотримують з раціону кальцій, вітаміни A, D, K, B12 і фолат, залізо, магній, селен, цинк.
  7. Анемія — захворювання, при якому знижується концентрація гемоглобіну в циркулюючій крові. 42% з хворобою Крона мають також і анемію;
  8. затримка розвитку у дітейвиникає у 40–50% уражених дітей, а відставання у рості у дорослому віці може зберігатися у 15–30% пацієнтів.

Якщо у вас вже діагностована хвороба Крона, обовʼязково звертайтесь до лікаря, щоб він зміг оцінити ризики розвитку супутніх захворювань. 

 

 

Хвороба Крона: діагностика

Більшість пацієнтів вперше звертаються до лікаря через сильну діарею, спазми в животі або незрозумілу втрату ваги.

Діагностика хвороби Крона полягає в тому, що лікар розгляне історію хвороби (включаючи симптоми) та сімейний анамнез, проведе медичний огляд.

У нашій клініці лікарі можуть запропонувати пройти такі лабораторні тести: 

  • Розгорнутий аналіз калу GI Effects — це аналіз на кальпротектин, який дозволить диференціювати запальні захворювання кишківника, оцінити  стан шлунково-кишкового тракту та підібрати дієву терапію. 
  • GI Effects Fundamentals Profile, який надає всебічну оцінку стану шлунково-кишкового тракту: маркери травлення і всмоктування, метаболічні та мікробіологічні маркери кишківника, наявність яєць паразитів. 
  • Профіль мікробної екології кишківника — це найбільш повний аналіз калу для оцінки складу кишкової мікробіоти, виявлення паразитів, бактерій та дріжджів.
  • Тест на кишкову проникність — це потужний неінвазивний тест для оцінки процесу всмоктування у тонкій кишці та її бар’єрної функції.
  • Комплексне дослідження IgG + IgE до продуктів харчування — це тест, що визначає антитіла (імуноглобуліни) класу Е (далі – IgE) до 19 найбільш алергенних продуктів та імуноглобуліни класу G (далі – IgG) до 132 продуктів харчування (всього 152 показники). Також визначається загальний IgE. У разі харчової непереносимості часто невідомо, які саме продукти спричиняють симптоми, і тестування може допомогти їх ідентифікувати.
    Та інші.

Хвороба Крона: лікування

Станом на зараз ліки від хвороби Крона, що гарантують одужання назавжди не винайдені. 

Лікар підбирає протокол лікування хвороби Крона у залежності від її типу.

Правильне харчування та нутрицевтична підтримка може покращити стан пацієнта і вивести хворобу у ремісію. Залежно від стану людини, у якої хвороба Крона, дієта може передбачати конкретні рекомендації для задоволення ваших потреб у поживних речовинах.

У випадку важких ускладнень можливе хірургічне втручання.

Для лікування хронічних запальних захворювань кишківника найкраще підійде підхід функціональної медицини. У нашій клініці лікарі підходять до пацієнта комплексно, враховують генетичний фактор, раціон, режим та якість сну і токсичне навантаження.

Також у нашій клініці є можливість здати інноваційні дослідження шлунково-кишкового тракту, профілі для оцінки нутрієнтів і генетичні тести у лабораторіях NordicLab і Genova Diagnostics.

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя