Оцінка метаболізму естрогенів (Estrogen Metabolism Essessment)

Короткий описПоказання до дослідженняПоказникиІнструкціяЗразок аналізу

Профіль метаболізму естрогену дозволяє визначити шляхи руйнування естрогенів в організмі. Активація небажаних шляхів метаболізму естрогенів лежить в основі розвитку багатьох гормонзалежних захворювань (ендометріоз, фіброміома матки, гіперпластичні процеси ендометрію, злоякісні новоутворення матки, яєчників та молочної залози) та є важливим засобом оцінки ефективності їх лікування.

Аналіз дозволяє отримати важливу клінічну інформацію про:

 • метаболізмі естрогенів у жінок до та після менопаузи, що дає можливість визначити гормональну причину захворювань у жінок (ендометріозу; раку матки, молочної залози, яєчників; остеопорозу, захворювань серця);
 • фізіологічний вплив лікувальних заходів, у тому числі гормональної терапії, зміни способу життя, харчування та дієти протягом гормонзалежних захворювань у жінок.

Потенційна дія естрогенів на здоров’я та самопочуття жінки величезна. Цей потужний гормон може чинити сильний вплив на перебіг таких захворювань, як рак молочної залози, остеопороз, серцево-судинні захворювання та аутоімунні порушення. Недавні наукові відкриття способів метаболізму естрогенів в організмі найбільш повно висвітлили  природу цих гормонів, що дозволяє з більшою ефективністю проводити лікування перелічених станів.

Існує три шляхи метаболізму естрогенів:

 • У першому випадку вони перетворюються на потужний метаболіт 16-альфа-гідроксіестрону, активність якого у 8 разів перевищує активність найсильнішого естрогену – естрадіолу. Рівні цього метаболіту можуть зростати у відповідь на вживання алкоголю, ожиріння та токсичну дію. Високі рівні цього сильнодіючого метаболіту пов’язують із підвищеним ризиком та негативним прогнозом захворювань, спричинених надлишком естрогенів, наприклад – раку молочної залози, ендометріозу.
 • З іншого боку, організм може перетворювати естрогени на більш слабкі метаболіти – 2-гідроксіестрогени. Зв’язування цих метаболітів з рецепторами клітини слабке, і він може уповільнювати клітинну проліферацію. Однак надлишкові рівні 2-гідроксіестрону можуть збільшувати ризик розвитку станів, пов’язаних з дефіцитом естрогенів, наприклад серцевих захворювань, депресії та остеопорозу.
 • Третій шлях руйнування естрогенів призводить до утворення 4-гідроксіестрогенів, які, перетворюючись під дією оксидантного стресу на 3,4 квінони, набувають здатності пошкоджувати клітинну ДНК, що незворотно тягне за собою мутації геному.

Нормальний баланс між 2-гідрокси-, 16-альфа-гідрокси-і 4 гідроксиестрогенами є основою міцного здоров’я. Вимірювання цих первинних метаболітів естрогенів дозволяє лікарю розробити індивідуальну терапію з урахуванням конкретних ризиків здоров’ю кожної жінки.

За рахунок зміщення в потрібну сторону співвідношення 2-гідрокси-, 16-альфа-гідрокси-і 4-гідроксіестрогенів можна знижувати ризик залежних від естрогенів захворювань. Цей ефект може бути отриманий при використанні хрестоцвітих овочів (індол-3-карбінол), соєвих продуктів (ізофлавони), призначенні лляного насіння (лігнани), омега-3 жирних кислот та інтенсивних фізичних вправ. Завдяки запропонованій оцінці лікар може контролювати фізіологічний вплив цих та інших терапевтичних заходів (у тому числі гормонозамінної терапії), отримуючи можливість зсередини оцінювати клінічну безпеку та ефективність своїх лікувальних заходів.

Оцінка естрогенного метаболізму призначається для жінок як до, так і після менопаузи.

Показання для проведення тесту “Метаболізм естрогенів плюс”

(У дужках вказані коди захворювань згідно 10МКБ)

1.Хвороби сечостатевої системи:

 • Дисплазія шийки матки (N87)
 • Залізна гіперплазія ендометрію (N 85.0)
 • Аденоматозна гіперплазія ендометрію (1)
 • Поліп жіночих статевих органів (N84)
 • Ендометріоз (N80)
 • Хвороби молочної залози (N60-N64)
 • Дисплазія піхви (N89.0-N89.2)
 • Рясні менструації (0-N92.4)
 • Фіброміома матки

2.Новоутворення:

 • Злоякісні новоутворення молочної залози (С50)
 • Злоякісні новоутворення жіночих статевих органів (С51-С58)

Показники:

 

Метаболізм естрогенів Значення
16 альфа- гідроксіестрон Небезпечний метаболіт естрогенів, що спричинює ендометріоз, рак молочної залози, матки.
2-гідроксіестрон Сприятливий метаболіт естрогенів
Креатинін Маркер оцінки функції нирок (клубочкової фільтації)
Співвідношення

2-гідроксіестрон/16-гідроксіестрон

(Індекс метаболізму естрогенів)

Маркер ризику розвитку пухлин молочної залози, матки, яєчників у жінок.

 

Клініка Святого Даміана Цілителя