Вживання риби під час вагітності благотворно впливає на мозок плода

Нещодавнє дослідження показує переваги вживання риби під час вагітності, що значно знижує фактори ризику.

Попередні дослідження стверджували, що споживання риби під час вагітності може бути небезпечним для дитини, що росте. Як правило, вона містить ртуть та інші токсичні сполуки і нейротоксичні речовини можуть проникати через фето-плацентарний бар’єр до плоду. Однак, нещодавні дослідження, проведені в Іспанії та опубліковані в American Journal of Epidemiology, показали, що вплив вживання морепродуктів на розвиток плода під час вагітності аж ніяк не шкідливий. Насправді це може призвести до збільшення IQ за рахунок підвищення та прискорення пізнавальних процесів.

Співробітники Barcelona’s Center for Research in Environmental Epidemiology переглянули інформацію, зібрану під час Spanish Childhood and Environment Project, у якому брали участь 2000 вагітних жінок у період із 2004 по 2008 рік, починаючи з ранніх триместрів вагітності.

У ході дослідження кожна з учасниць відповідала на численні питання, зокрема про її повсякденні звички в їжі. Дослідники змогли оцінити, якою була для кожної вагітної жінки тижнева доза молюсків, нежирної риби (камбала тощо) та жирної риби (лосось, макрель, меч-риба, сардини, тунець альбакора, анчоуси тощо). Крім того, оцінювалися результати аналізів крові респондентів, головним чином фокусуючись на рівнях йоду та вітаміну D. Одночасно у дітей послідовно контролювався вміст ртуті та інших важких металів при дослідженні даних аналізу пуповинної крові новонароджених.

Ці детальні дані порівнювалися з результатами, отриманими під час численних пізнавальних тестів у дітей у перші п’ять років життя.

Дослідники виявили, що вагітні жінки, які споживали близько 17,6 унцій (500 г) риби щотижня, надалі мали потомство з вищим IQ. Крім того, вживання великої кількості жирної риби під час вагітності має невеликі помірні переваги для дитини в нейропсихологічному плані, у тому числі покращення когнітивних функцій, та невелику протективну дію щодо виникнення розладів аутистичного спектру.

Очевидно, що є в споживанні риби є й інші переваги для плоду. Наприклад, коли жінки приймали не більше 21 унції (595 г) риби на тиждень.

Було зазначено, що вагітні їдять рибу в помірній кількості, особливо в першому триместрі вагітності, коли формується мозок плода. Тим не менш, повинен бути розумний підхід і уникнення вживання риби-меч, сома, королівської макрелі, акулі, оскільки ці види поглинають більше ртуті та інших токсичних сполук, ніж інші, і мають високу тривалість життя. Крім того, добре відомий задокументований факт, що жирна риба містить велику кількість поживних речовин, які необхідні для розвитку мозку, таких як омега-3 жирних кислот EPA (ейкозапентаєнова кислота) та DHA (докозагексаєнова кислота).

Підтверджено, що EPA та DHA, що містяться в лососі, оселедці, сардині, скумбрії, форелі та ін, є основними компонентами клітинних мембран головного мозку та, у свою чергу, запобігають дегенерації мозку, пов’язану з хворобою Альцгеймера.

American Journal of Epidemiology: Maternal Consumption of Seafood in Pregnancy and Child Neuropsychological Development: A Longitudinal Study Based on a Population With High Consumption Levels

Benjamin Teh, Regal Tribune, Mother’s High fish intake linked to baby’s intelligence, published on January 25, 2016

http://aje.oxfordjournals.org/content/early/2016/01/05/aje.kwv195.abstract.

http://www.indianpediatrics.net/mar2003/mar-213-220.htm

 

 
Клініка Святого Даміана Цілителя