Порушення менструального циклу

У середньому у жінок настає менструація кожні 24–38 днів. Зазвичай вона триває від 2 до 8 днів. Оскільки усі жінки різні, тому критичні дні проходять у них по-різному. Деякі їх навіть не помічають. Для інших — поява менструації завжди непередбачувана, оскільки щоразу місячні починаються в різний час, викликають дискомфорт і біль. Нерегулярні місячні — порушення менструального циклу, що часто зумовлені гормональним збоєм.

Що свідчить про збій місячного циклу

Це збій місячних, якщо:

  • тривалість періоду між критичними днями постійно змінюється;
  • ви втрачаєте більше або менше крові під час менструації, ніж зазвичай;
  • кількість днів, протягом яких менструація триває, щомісяця варіюється.

Причини порушення менструального циклу

У більшості випадків збої в менструальному циклі пов’язані зі змінами рівня гормонів естрогену та прогестерону в організмі. Ось чому у молодих дівчат, які переживають період статевого дозрівання, і у жінок, що наближаються до менопаузи, періодичність місячних змінюється або відбуваються часті затримки місячних.

Інші поширені причини порушення циклу місячних:

  • наявність внутрішньоматкової спіралі (ВМС);
  • зміна протизаплідних таблеток або прийом певних медичних препаратів;
  • занадто багато важких вправ і фізичних навантажень. Доведеться зробити тренування менш інтенсивними, займатися ними рідше, а перед і під час критичних днів відмовитися від них;
  • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ);
  • період вагітності або годування груддю;
  • стрес;
  • підвищена активність щитоподібної залози (гіпертиреоз) або недостатня активність щитоподібної залози (гіпотиреоз);
  • потовщення або поліпи на слизовій оболонці матки;
  • та інші.

Лікування порушення менструального циклу

Три найбільш поширені причини порушення циклу місячних у жінок — гормональне порушення, СПКЯ та гіпотиреоз. В усіх трьох випадках, ефективний спосіб, як нормалізувати місячні, — відновити баланс гормонів в організмі.

У разі СПКЯ лікар запропонує комплексну терапію з відновлення балансу гормонів, налагодження процесів детоксикації організму. Лікар вивчить вашу історію — симптоми, спадкові фактори, режим сну, харчування і фізичних навантажень та запропонує нутрицевтичну підтримку організму. 

Крім цього важливим етапом, якщо є менструальний збій, буде налагодження мікрофлори кишківника, зазвичай це терапія у вигляді пробіотиків і пребіотиків для покращення балансу мікробіому кишківника.

Порушення функціонування кишківника може призвести до неправильного розщеплення жирів. Це може спричинити перехід організму на виробництво енергії з глюкози, що спонукає до більшого споживання швидких вуглеводів для забезпечення глюкози, створюючи замкнуте коло, що сприяє зайвій вазі та інсулінорезистентності, які напряму повʼязані зі СПКЯ.

Збій циклу місячних також важливо відновлювати налагодженням режиму сну, спираючись на циркадні ритми

Якщо у вас гіпотиреоз (недостатня активність щитоподібної залози) чи гіпертиреоз (гіперактивність щитовидної залози, яка призводить до надмірного виділення тиреоїдних гормонів) і збився менструальний цикл, то тут також важливо працювати саме з першоджерелом проблеми — дисбалансом щитоподібної залози. Кожен випадок унікальний, і потрібно індивідуальне підходити до лікування. Наші лікарі застосовують персоналізовані методи для відновлення балансу ендокринної системи, такі як дієта, дієтичні добавки, вітаміни та мінерали, рекомендації по оптимізації способу життя та фізичному навантаженню.

Які причини порушення менструального циклу та способи їх усунення

  1. Якщо у вас збився менструальний цикл після прийому гормональних протизаплідних засобів, лікар може порекомендувати інший контрацептив.
  2. У деяких жінок зміни циклу місячних відбуваються через зміни в життя. Постійний стрес може спричинити неправильність в менструальному циклі. Якщо проблема в стресі, потрібно навчитися справлятися з ним, у тому числі за допомогою психолога, медитації, йоги, занять спортом. Також, як варіант, варто розглянути прийом нутрицевтичних засобів, які допоможуть управляти стресом.  
  3. Різкі зміни ваги можуть спричинити порушення оваріально менструального циклу. 
  4. Нерегулярний цикл місячних часто виникає через нестачу або дисбаланс певних гормонів в організмі (пролактин, естроген, тестостерон та інші). 
  5. Розлади харчування теж можуть бути причиною того, що збився цикл місячних. Розлади харчової поведінки, такі як нервова анорексія, булімія або переїдання впливають на гормональний фон і цим спричинити порушення менструації.
  6. Проблеми з щитоподібною залозою, такі як гіпертиреоз і гіпотиреоз, можуть спричиняти порушення менструального циклу. В цьому випадку важливо працювати з самим захворюванням та, коли баланс тиреоїдних гормонів вирівняється, цикл менструацій також має прийти в норму.
  7. Приблизно 1 з 10 жінок, яка має нерегулярні місячні, також паралельно ще має і синдром полікістозних яєчників (СПКЯ).
  8. Цукровий діабет першого та другого типу може призвести до порушень менструального циклу, проте контроль цукрового діабету може сприяти відновленню циклу менструацій.

У нас в клініці використовується виключно системний підхід до здоров’я. Наші лікарі не заліковують симптоми, а шукають і працюють саме з причиною захворювання.

 

 

Порушення менструального циклу після 40 років

Якщо у 40-річної жінки відбувається порушення менструального циклу, причини можуть бути різними — як ті, що описані вище, так і менопауза.

Іноді буває, що попри ідеальне самопочуття, в організмі 40-річної жінки відбуваються зміни, які готують її до клімаксу. Через зниження рівня естрогену та прогестерону в організмі жінки підвищується рівень ФСГ, що впливає на швидке дозрівання яйцеклітин. Через старіння фолікули втрачають здатність бути готовими до овуляції, що викликає менструальний збій. Під час цього періоду відбуваються нерегулярні місячні, оскільки овуляція відбувається не кожен місяць. Ваш цикл може бути тривалішим або коротшим, ніж зазвичай, також може змінитись інтенсивність. Багато жінок також можуть відчувати припливи та інші симптоми менопаузи під час цього переходу. Це нормально. Цей період називається перименопауза.

Зазвичай перехід до менопаузи може початись після 40 років і тривати близько 4 років, причому менопауза настає в середньому у віці 51 року. Тобто, у всіх жінок це індивідуальний вік. У курців менопауза настає приблизно на 2 роки раніше, ніж у тих, хто не палить.

На ці стани можна впливати, як саме допомогти організму у період перименопаузи і менопаузи вас зорієнтує лікар.

 

 

У цей час особливо важливо позбутись шкідливих звичок, почати займатись спортом — найкращий варіант буде близько 30 хвилин інтенсивної аеробної активності на день та не менше 2 години 30 хвилин помірної аеробної активності на тиждень.

Обговоріть з лікарем ваше харчування. Отримання вітамінів, мінералів, клітковини та інших корисних речовин є так само важливим, як у молодшому віці. Але для літніх жінок зазвичай потрібно менше калорій для збереження енергії.

Також лікар може порекомендувати прийом нутрицевтиків, наприклад, вітаміни B12, В6, D, кальцій, рослинні комплекси та інші. 

Збій менструального циклу: симптоми менопаузи

Якщо порушення менструації з’явилися після 40 років, варто придивитися до функціонування свого організму, можливо, тоді з’являться перші симптоми клімаксу, які з часом стануть більш вираженими.

Коли збився менструальний цикл, порушення можуть бути:

  • соматичні (запаморочення та головні болі, парестезії);
  • психічні розлади (гіперактивність, депресивний настрій, емоційна лабільність);
  • набряк і сильний біль у грудях;
  • біль внизу живота та спині;
  • набряк і біль у нижніх кінцівках;
  • підвищений кров’яний тиск;
  • пришвидшене серцебиття;
  • порушення сну — безсоння або постійна сонливість;
  • зміни слизових оболонок матки та піхви;
  • втомлюваність;
  • збільшення ваги;
  • зниження лібідо;
  • часті запори та метеоризм;
  • підвищення рівня холестерину у крові.

Коли потрібно звернутися до лікаря через збій менструального циклу

  • Якщо у вас були регулярні місячні менструації та їх характер змінився. Тоді лікар може провести медичний огляд та діагностику, щоб унеможливити вагітність або супутні захворювання.
  • Ви пропускаєте 3 або більше менструацій на рік.
  • Місячні у вас бувають частіше, ніж раз на 21 день.
  • Менструація настає рідше ніж кожні 35 днів.
  • Під час критичних днів у вас кровотеча сильніша, ніж зазвичай.
  • Менструальна кровотеча триває понад 7 днів.
  • Під час менструації ви відчуваєте сильніший біль, ніж зазвичай.
  • Під час менструації ви відчуваєте постійну мігрень

Часто зміни у циклі можуть бути одним з симптомів інших хвороб, тому дуже важливо звертатись за консультацією до лікаря.

 

 

Клініка Святого Даміана Цілителя